Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Proč se stydět za Kafku?

Názory

  18:03
Ad LN 27. 12.: Odchod do Země nikoho
Zemřel Harold Pinter hlásají české deníky. Ano, odešel jeden z velkých britských básníků. Jeden z těch nadaných, co ovlivnili drama a literaturu 20. století. Zpráva mě zasáhla, jako mnoho jeho obdivovatelů. Už vím, kdy začal psát, kolikrát byl ženatý, proti komu bojoval, komu odkázal svůj archiv, kolik napsal her, kolik měl dětí, že dostal Nobelovu cenu, že byl naprosto úžasný a magický při vystoupení v Praze. Vím, kde se setkal se svým přítelem Václavem Havlem a kdo ho ovlivnil. A jsem u toho. Jeho tvorba je srovnávána s Samuelem Beckettem či Franzem Kafkou. Byl tvůrcem klasických kafkovských her jako např. The Birthday Party (Narozeniny) v šedesátých letech.
Mrzí mě, že si téměř nikdo z českých novinářů nevzpomněl, že Harold Pinter obdržel ve stejném roce, ba dokonce o měsíc dříve než Nobelovu cenu, Cenu Franze Kafky. Jedinou mezinárodní cenu udělovanou v České republice. Cenu, kterou uděluje literární společnost,  cenu, kde laureáta vybírá jury, složená z literárních vědců celého světa. Harold Pinter tehdy napsal: „Mé napojení na samotného Kafku a jeho dílo je dávného data. Proces, Zámek a mnohé jeho kratší práce mě rozhodujícím způsobem ovlivnily, když jsem je poprvé četl ve čtyřicátých letech. V roce 1992 jsem napsal scénář k filmu podle jeho Procesu. Je to nedostižný spisovatel. Je pro mne velká čest, že za mne cenu převezme Václav Havel. Jaká nepominutelná osobnost, můj starý přítel, bezúhonný, čestný a statečný člověk. Když jsem se dozvěděl, že se účastní ceremoniálu, velice mě to dojalo. Celá událost se mne hluboce dotýká. Všem Vám posílám srdečné díky a lituji, že nemohu fyzicky být s Vámi.“
Bohužel bojoval s těžkou nemocí a do Prahy nemohl přijet cenu převzít. Harold Pinter, tak jako Kafka, byl vnímavý k lidské duši a lidským vztahům právě tak, jako k netoleranci a totalitě. Oba věděli, že žijí v hrozivém světě nečekaných pravomocí. Harold Pinter byl přítelem České republiky a českých lidí a tak mě těší představa, že někde na stole, v pozůstalosti, stojí bronzová socha Franze Kafky z Prahy, kterou od nás dostal v roce 2005 jako cenu.
Autor: