Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PROCHÁZKOVÁ: Jak mi v Rusku neprodali vodku

Vladimír Putin

  8:12
Fronta nebyla velká. Ostatně, bylo už po desáté večerní a supermarket „Perekrostok“ na Tišinském náměstí byl poloprázdný. Nabrala jsem si do košíčku dvě housky, kaviárové máslo, placatici vodky „Putinka“ a kolu. Před deseti lety to byla moje nejmilejší kombinace. Ukázalo se, že jakmile jsem tuhle zemi, která by měla mít vodku ve státním znaku namísto byzantského orla, opustila, i moje tělo zareagovalo téměř odporem ke všemu podobnému vodce či samohonce. Deset let se mi při pomyšlení na ruský způsob konzumace alkoholu zvedal žaludek a točila hlava.
Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ovšem když jsme v prosinci 2011 zase po nucené přestávce vstoupila na ruskou zemi, první, co jsem ucítila, bylo jakési šimrání v ústech. Nemohla jsem se mýlit. Byla to nezkrotná chuť na obložený chlebíček zvaný „butěrbrot“, naložený česnek, okurky a rajčata, sušenou rybu, salát z červené řepy s ořechy a hořčičnou sklenku naplněnou ruským národním mokem.

Když jsem přišla na řadu, prodavač vzal s provinilým výrazem „Putinku“ do ruky a hlesnul: „Tak tohle neprojde.“ Lidé ve frontě se zachvěli.

„Mně tedy ale bylo už 18 hodně dávno,“ zkouším s pokladním laškovat a stále doufám, že je to nějaký omyl, vadná láhev nebo stržená etiketa.

Nebylo tomu tak. Zatímco jsem si užívala desetiletého vyhoštění z kolébky alkoholismu, prezident Ruska Dmitrij Medveděv vymyslel další z mnoha – doposud marných – kroků, kterými bojuje proti nadměrné spotřebě ohnivé vody. V tomto lokálním střetu s mojí touhou vrátit se alespoň na chvíli do starých dob zvítězil. Vodku mi neprodali. Bylo po desáté. A tvrdý alkohol se smí teď v Rusku prodávat pouze před 22. hodinou.

Tak kvůli tomuhle k volbám nepůjdu!

Na alkoholismem se nepovedlo zvítězit ani v době sovětské perestrojky. Když sovětský lídr Michail Gorbačov vyhlásil suchý zákon, celá země usedla k destilačním přístrojům. Takže teď jen těžko odradí občana omezení doby prodeje, nebo zásadní zdražení vodky. Jestliže nyní je státem stanovená minimální cena půl litru podřadné vodky na 98 rublů, od 1. ledna 2012 se bude prodávat za 150 rublů. Nejméně.

Ruská prodejna Arbat v Praze, Bubeneč.

Cíl je jasný a chvályhodný: v roce 2015 by průměrný Rus měl ročně vypít pouze 8 litrů alkoholu. Dnes spolyká o 4 litry víc! Jak jsou mi tyto úvahy a snahy známé. V 90. letech jsem o nich psala mnohokrát – a platí stále stejná čísla. Možná si po zdražení Rus sice odepře originální vodku, ale celkově spotřeba alkoholu neklesne. Je tu přece ještě samohonka.

„Jo, hanzlíci,“ ozvalo se z řady. Původcem hlasu byla korpulentní dáma v čepici z lišky. „Tak kvůli tomuhle k volbám v neděli nepůjdu,“ zakřičela tak nahlas, že se ohlédli i lidé od regálů s pečivem.

ČTĚTE VÍCE:

„Nic si z toho nedělej děvče,“ naklonil se ke mně muž stojící za mnou. Poplácal mne po rameni a s neuvěřitelným pochopením pronesl: „Napiješ se ráno.“

Nezničitelná ruská duše

„Vodku prostému lidu zakazují a sami se koupou v šampaňském,“ pokračovala dáma. „A v naší krvi,“ dodal mladý poeta, který si byl pro jogurty. Nechal se slyšet, že zaškrtne všechny kolonky a tak lístek znehodnotí. „Není za koho hlasovat,“ dodal.

Támhle za rohem je krámeček, tam ti to prodaj děvuška,“ poradil mi bezzubý bezdomovec, který v supermarketu utrácel svou almužnu. Oslovením „děvuška“ si mne zcela získal. V Rusku totiž ženám říkají něžně děvuška, nebo pak „ženščina“, a toho bych se snad ani nechtěla dožít. Vzápětí mne bezdomovec zarmoutil. „A já k volbám půjdu a dám to komunistům,“ zvolal na celý krám. Pár lidí souhlasně pokývalo hlavami a jeden mu vtisknul do ruky desetirublovou minci.

Mladí siláci toužili zasoupeřit si v páce s milovaným prezidentem. Šanci na úspěch mají ale mizivou.

Muž za pokladnou omluvně pokrčil rameny, a já s úlevou utekla rozvášněnému davu se znehodnoceným zbytkem nákupu. Za zády jsem ještě slyšela, jak se hádají, zda Putin zemi zachránil nebo jí škodí a zda je prezident Dmitrij Medveděv loutka nebo bojovník. Tak tohle je to, co mi deset let snad nejvíc chybělo. Neuvěřitelná ruská lidová improvizace, otevřenost, zanícenost, pohostinnost, schopnost vyjadřovat se prakticky ke každému tématu, chuť diskutovat, a to i na místech veřejných, vášeň, vlastenectví a patetická gesta. Vlastně se tomu říká „ruská duše“ a mne teď, během mého návratu do Ruska potěšilo snad nejvíc ze všeho, že je nezničitelná.

Unaveni abstinentem v čele státu?

Stejně jako ruská duše, i vodka rozhodně přežije nastávající zdražení. Ostatně, Rusové dokázali vždy najít východisko z jakékoliv situace, ať už měli nad sebou Stalina, Brežněva, Gorbačova či Putina. Žili si po svém, a v kuchyni s hořčičnou sklenicí v ruce si vyprávěli vtipy o svých vládcích. Pak, ve chvíli, kdy usedl na carský trůn Vladimír Putin, muž s železnými nervy a svaly, studeným pohledem i srdcem, zdálo se, že se lid začne kát a bude méně pít. Že to kvůli němu udělá.

Mění se Rusko?

Vždyť hlavní idol země je téměř abstinent a propaguje zdravý způsob života! Zdálo se, že v Rusku opravdu došlo k nějaké zásadní změně, a to i v hlubinách ruské duše. V roce 2001 jsem neslýchala žádné lidové vtipy o Putinovi. Zato teď, když jsem se vrátila, mi jich přátelé vyprávěli tolik, že mne napadlo: tak tohle je začátek jeho konce. Zatímco já se svěží a rozradostněná koncem roku 2011 vracím, zdá se mi, jako by on byl už maličko unaven. A hlavně, jakoby jím byli unaveni i jeho podaní.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...