Podezřelé z extremismu jsou ženy z organizace Výbor matek vojáků, která vznikla v roce 1989 jako zoufalá snaha zastoupit stát v obraně práv svých dětí. Tehdy se poprvé sovětská veřejnost dozvěděla, jaké hrůzy se v armádě dějí – jak mladí vojíni zdecimovaní mazáckým mučením raději strkají hlavu do oprátek a hlavně do úst, než aby snášeli to ponižování a fyzickou bolest. Že důstojníci podporují tenhle sadismus, dělají si z vojáků otroky, nechávají je stavět svá sídla, znásilňují je a posílají na smrt do nesmyslných lokálních válek. Tatínkové byli také zoufalí, to ano, ale šli na věc jinak. Jsou známy případy, kdy otec svému synovi usekl prst a udělal z něj invalidu, jen aby nebyl odveden. Jiní se slzami v očích postavili před odchodem do mundůru své chlapce doma do pozoru a řekli jim, že sloužit své vlasti je čest a povinnost, i kdyby to stálo zdraví a život. Pak nad cínovými rakvemi, ve kterých často byly ostatky někoho jiného, neboť armáda na nějaké pečlivé třídění mrtvol neměla nikdy čas, ronili velké, otcovské slzy.
Matky dlouho projevovaly takové nepraktické ženské zoufalství, až se rozhodly konat. Kdepak, tatínkové do toho s nimi nešli. A tak ruské ženy, zvyklé na drsné zacházení a studené klima, založily organizaci. Světově ojedinělou. Odhalovaly, kritizovaly, schovávaly zběhy, bojovaly s veliteli i odvodními komisemi. V roce 1993 nastoupilo jejich nejslavnější období. Odhalili, že na ostrově Russkij v Japonském moři umírají ruští vojáci hladem. Čtyři už nezachránily, 250 jich bylo hospitalizováno s diagnózou těžká dystrofie – připomínali absolventy koncentráků či nemocné s poruchou příjmu potravy v konečném stádiu. I muži z generálního štábu byli otřeseni, když se díky ženám celý skandál provalil. Ale rádi by vše vyřešili v klidu a tichosti. Matky ne. Udělaly z kauzy Russkij největší vojenský skandál počátku 90. let. A dosáhly věci nevídané – sesadily velitele Tichooceánské flotily admirála Gennadije Chvatova. Bylo to nejzásadnější nekrvavé občanské vítězství v ruské historii.
Za posledních 23 let byla řada matek obviněna a soudně stíhána. Vždy ale spor vyhrály. Ani ruský stát v čele s Putinem si nedovolí šlapat po mateřských citech. Teď má na krku obvinění z extrémismu šéfka saratovské filiálky Matek Lidie Sviridovová A to proto, že si pustila pusu na špacír v televizi, když barvitě líčila dramatický osud vojína Andreje Popova.
Andrej Popov je prý dezertér a hrozí mu za to pěkných pár let kriminálu. Ruského kriminálu. On sám tvrdí, že v roce 2001, kdy sloužil v armádě, byl prodán jako otrok do jedné z cihelen v severokavkazské republice Dagestán. „V roce 2011 se mi povedlo uprchnout. Jenže vyšetřovatelé na něj asi trochu zatlačili, Bůh ví, co mu slíbil. Za pár dnů Andrej změnil výpověď: „Zběhl jsem sám“.
Jak to dopadne s Popovem nevím, ale pokud to mají na starosti matky, nemám o něj velké obavy. Jsou urputné. A statečné. Nebojí se armády, která nahnala strach mnohem silnějším soupeřům, než jsou zdeptané maminky. Organizují akce, které mužský mozek označuje jako zběsilé. V roce 1995, hned na začátku rusko-čečenské války, zajali čečenští rebelové desítky ruských vojáků. S pýchou sobě vlastní ty zoufalé kluky, co jim ještě ani pořádně vousy nerostly, ukazovali novinářům. Mně taky. Byl to pohled horší, než na ohořelé mrtvoly. Protože s mrtvolou toho už moc nenaděláte. Je to obraz odporný a skličující, nikoliv však burcující. Setkání s partou mladých chlapců, kteří mají v očích panický strach ze smrti, a ona je tak blízko (!) je nejen skličující, ale i motivující. Raději je nevidět. Protože když už vám je ukážou, musíte něco udělat. Minimálně poprosit čečenského polního velitele, aby se zachoval jako správný Kavkazan a velkoryse chlapce odevzdal jejich maminkám. Protože, vzato do důsledku, jenom jim skutečně patří.
„Tak jo“, nechal se přemluvit jednou jeden takový kavkazský vousáč drsného vzezření, ale dobrého srdce. Ať si pro ně ale ty ženské přijedou.
Přijely. Byla to akce jako vystřižená z amerického ubrečeného filmu, co by o něm člověk řekl, že je hodně přitažený za vlasy. Mámy z celého Ruska v čele s předsedkyní Svazu Marijej Kirbasovou se v lednu 1995 přivlekly v autobusech do hlavního čečenského města Grozného na dojaly i drsné čečenské zbojníky. Vůbec je nezajímalo, že se všude kolem bombarduje nebo střílí. Nechtěly žádné záruky ani důkazy. Věřily tomu, co jim pochybní poslové dobrých zpráv řekli, nepřemýšlely nad tím, zda je někdo chce vlákat do pasti. Po nedlouhých jednáních si svá děcka odvezly domů a návdavkem ještě i pár cizích, o kterých jejich maminky ani nevěděly, že někde bojují.
Čečenská válka naštěstí skončila. Trochu práce matkám přece jen ubylo. Ale ne moc… Teď zrovna bojují za svobodu vojína Popova. Šéfka saratovské filiálky paní Sviridovová si stoupla před kameru a řekla, co si o celé věci myslí. Sama se pokusila shromáždit důkazy o tom, že v cihelnách v severokavkazské republice Dagestán pracují otroci z řad ruských vojáků základní služby. Generálové si klepali na hlavu, Dagestánci ji osočili z rozdmýchávání národnostní nenávisti a dali ji k soudu. Nezdá se mi, že by jí to vadilo.