Naše městská část sice začíná blízko metropolitního centra, nenachází se ale přímo v něm. Nejsme tudíž lokalitou, kde se tradičně pěší zóny nejvíce využívají a kde jich také nejvíce vzniká. Přesto na našem území najdete celou řadu míst, kde vás auta rozhodně rušit nebudou a vy si můžete udělat krásnou procházku. A další budou v dohledné době vznikat…
Cestu budoucností začnu u Botiče. Potok, jehož značná část se proplétá „desítkou“, je po Vltavě, Berounce a Rokytce nejdelším vodním tokem v Praze. Málokdo také ví, že právě Botiči patří slova v naší národní hymně při zpěvu verše „Voda hučí po lučinách“. V některých místech už v současnosti Botič plní funkci jakési tepny pro pěší a cyklisty, například nedaleko Ďolíčku, stadionu fotbalové Bohemky.
Urbanistická studie břehů Botiče
Jinde je tomu ovšem naopak, a chůze podél vody není možná nebo je omezená. Co s tím? Nechali jsme si vypracovat sofistikovanou urbanistickou studii, která navrhuje podobu koryta potoka a jeho bezprostředního okolí tak, aby bylo snadno dostupné pěšky i na kole.
Chceme ke krásnému vodnímu toku vrátit život, udělat z něj místo pro odpočinek a relaxaci, některá místa využít k pořádání společenských či sousedských akcí. Momentálně se chystají první úpravy cest a jejich propojování v Záběhlicích u jezu a v okolí vršovické Makuchovy lávky. Následovat budou lokality budoucího Lesoparku Olgy Havlové a opět Bohemians, tentokráte směrem ke Grébovce.
Doslova revoluci očekávejte na trase současné železniční trati z Prahy do Benešova a Českých Budějovic. Nově modernizovaný koridor přinesl zrušení části kolejí, kterým však vdechne nový život „drážní promenáda“. Hotová má být za necelé čtyři roky a její kostrou bude čtyři kilometry dlouhý pás rozdělený do pruhů pro cyklisty, bruslaře, běžce nebo chodce obklopený velkým liniovým parkem.
Praha 10 zavede pořadníky na byty. Nezměrný prostor pro korupci, kritizuje metodu opozice |
Chybět nebudou louky, trávníky ani odpočívadla. A zároveň si místo podrží svůj železniční genius loci – díky části kolejiště, návěstidlům, pražcům i historickému kamennému podchodu z 19. století nebo nýtovanému mostu z roku 1918. Propojení Hostivaře, Strašnic a Vršovic vás dovede do vnitřní Prahy nebo naopak ven z ní, aniž byste museli využít silnici.
Na závěr bych se pak zastavila v současnosti, v Moskevské ulici.
Spojení Vinohrad s Vršovicemi doznalo značných změn už před šesti lety. Tramvajová trať a hojně využívaná silnice sice nedovolily přímo zřízení pěší zóny, podíl využívané komunikace ovšem vznikly široké pásy zeleně s nově vysazenými stromy a úpravou veřejného prostoru včetně Vršovického náměstí.
Podél potoka, silnice i po kolejích… U nás na „desítce“ se zkrátka procházkám meze nekladou.