Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin nesmrtelný

Názory

  13:26
Ruské pokusy integrovat západní zvyklosti většinou ztroskotaly na velké setrvačnosti domácích tradic. Zbyla z nich nakonec jenom jakási neúčinná slupka.

Vladimír Putin foto: VLADIMIR RODIONOVČTK

Základní součástí evropské tradice je například „politická smrtelnost“, na Západě jedna z účinných zábran proti autokratickým sklonům výkonné moci. Mandát prezidenta je časově omezený, mandát premiéra je odvozen od voleb a poměru sil v parlamentu.


Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz.

V ruském způsobu vládnutí je umění odejít tradičně zanedbáno. Konec carovu mandátu (i ve jeho rudé variantě) učinila zpravidla buď milosrdná smrt, nebo o poznání méně milosrdní nepřátelé.

Po pádu bolševismu se tato technika zjemnila: Gorbačov byl velmi úspěšný v demontáži neúčinného systému, který Rusko spoutával, ale zcela neúspěšný v tvorbě něčeho nového. Byl de fakto humánně odstaven.
Jeho nástupce Jelcin se pokusil zemi demokratizovat a decentralizovat: v důsledku toho se zproblematizovala územní integrita státu a hrozil rozklad státní moci. I on byl de fakto humánně odstaven.

Jelcinův nástupce Putin byl úspěšnější než oba předchůdci: stabilizoval politickou i hospodářskou oblast, a to tradičním způsobem: v rukavičkách obnovil autokratický způsob vládnutí. Obyvatelstvo si nestěžuje.

Teď ale vyvstává otázka: jak to zařídit, aby prezidentův úspěch nebyl zlikvidován jeho politickou smrtí, obsaženou v ústavě? Zdá se, že se rodí pozoruhodná inovace: prezident se v nadcházejících parlamentních volbách stane politickým lídrem strany Nové Rusko, kterou si před časem sám založil jako jakousi servisní organizaci. Nebude však jejím členem a nebude kandidovat do Dumy (to prezident, jak se zdá, ani v Rusku zatím nemůže). Pokud strana zvítězí a pokud pak bude v prezidentské volbě zvolen „čestný, schopný, aktivní a moderní politik“, „utvoří s ním tým“ (tj. postaví se mu jako premiér do čela).

Není vyloučeno, že způsob vládnutí, který zvolil Putin, je pro Rusko v současné době nejefektivnější. Je nesporné, že  nynější ruský prezident je mimořádně schopný politik, který dnes zjevně v Rusku nemá konkurenci (o což se taky sám postaral). Ve způsobu zacházení s evropskými zvyklostmi však připomíná svého velkého předchůdce Petra Velikého. Ten kdysi přikázal svým podřízeným, aby si oholili fousiska a oblékli se do šatů podle německé (evropské) módy.

Podřízení to rádi učinili. Ale Evropě  se tím ještě příliš nepřiblížili.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!