Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Bratislavská literární nálož

Názory

  21:37
Jak si nedávno stýskal editor Jan Šulc v Hostu, zánik jediného slovenského knihkupectví v Praze znamenal přetržení jedné důležité česko-slovenské vazby. Když se pak člověk ocitne v Bratislavě, nejlépe v knihkupectví Artforum, může to skončit oteklými krčními svaly od batohu naloženého čerstvou knižní kořistí, tak či onak zajímavou i pro čtenáře českého.
Knihy (ilustrační foto)

Knihy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tak třeba Knižnica slovenskej literatúry v Kalligramu vydala dílo Karola Kuzmányho – člena poslední slovenské generace, která ještě začínala svou literární dráhu v češtině. Kuzmányovský svazek obsahuje texty v obou jazycích. Česky jsou psány jednak rané básně, jednak kostelní a pohřební písně, kázání či životopis Martina Luthera, neboť ve slovenských evangelických kruzích zůstávala čeština i po štúrovské jazykové odluce „posvátným jazykem“. 

Avšak i některé z textů otištěných zde slovensky byly přeloženy z českého originálu (román Ladislav). Ale duch je vždy týž, „federální“ – viz Kuzmányho opakovanou chválu Jana Husa či obranu Karla Hynka Máchy proti českým recenzentům. Koho nebaví obrozenské nytí, může sáhnout třeba po knize básní Ako tieň na pľúcach. Autor Derek Rebro se profiluje jako feministický literární teoretik, tedy bytost veskrze (post)moderní, v Čechách, pokud vím, se zatím nevyskytující.

Kdo chce vyzkoušet československou vzájemnost ještě jinak, může porovnat dva překlady nového antiutopického románu Vladimira Sorokina, ještě děsivějšího než Den opričníka: Libor Dvořák ho do češtiny přeložil jako Telurie, Ján Štrasser do slovenštiny jako Telúrsko (a dostal za to překladatelskou Cenu Jána Hollého). V nakladatelství Petrus zase Ján Štrasser vydal překlad básní Bulata Okudžavy – doprovozený českým doslovem Jiřího Vondráka a nahrávkou Okudžavova koncertu z Brna. Ale to nejtřaskavější z bratislavské nálože radši až příště.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...