Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Březina latinsky

kniha (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy kniha (ilustrační) | foto: Shutterstock

PRAHA Co to jsou Longinquitates arcanae? Přece Tajemné dálky. Co to je In occidente dilucescit? Svítání na západě. Venti a polis flantes? Větry od pólů. Ale tohle je jasné: Architecti templi jsou Stavitelé chrámu. A Manus fratrum, to je důkaz, že překladatel není řemeslník, ale tvůrce, překládaje název Ruce jako „ruce bratří“, aby šel po smyslu knihy a vyšel vstříc čtenáři.

Překladatelem-tvůrcem byl klasický filolog Jan Šprincl, který celé Březinovo dílo přeložil do latiny. Vydání se nedožil. Až nyní je edičně připravil březinolog Petr Holman. Pro jakého ale, proboha, čtenáře byla tato nesmírná práce podniknuta?

Za prvé, Jan Šprincl jakožto filolog staré školy věřil, že latina se jako literární jazyk udrží i v nové době. Pro odeonský Slovník latinských spisovatelů (1984) ostatně zpracoval hesla desítek autorů novolatinské literatury – za zrcadlem skrytého proudu moderní evropské kultury.

Za druhé, Šprincl pokládal Březinovo dílo za to nejcennější, co může česká poezie dát světu, byť „jen“ zvolna se úžícímu světu klasických vzdělanců.

Za třetí, sám akt překládání Březiny do „mrtvého“ jazyka byl mu aktem duchovní rezistence, aktem exodu do alternativního vnitřního světa, odděleného od blbského světa normalizace.

Autor předmluvy Xavier Galmiche trefně připomíná, že podobný akt „exodu do latiny“ podnikal v téže době Eugen Brikcius – který ovšem psal novolatinskou poezii jednak původní, jednak humornou. Lze se tomu smát, krčit rameny, označovat to za kuriozitu a ztrátu času. Ale což si to i přečíst? Aspoň kousek. Byť i jen s troskami znalostí latiny.

Kniha Ottocarus Březina – Opera poetica vyšla jako česko-latinská bilingva, takže lze srovnávat verš za veršem. Má, věru má to svou prazvláštní, exkluzivní, bizarní, pošetilou krásu. Řečeno se svatýmAugustinem: Tolle, lege – vezmi a čti.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz