22. listopadu 2014 11:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Červené glosy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Protestující s červenými kartami pískali a vyzývali Zemana k odstoupení z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující s červenými kartami pískali a vyzývali Zemana k odstoupení z... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Červené karty? Dobrý nápad, ale marně jsem doma těsně před demonstrací hledal červený papír. Což tedy použít místo karty červenou zadní obálku nějaké knihy?

Jali jsme se tedy aspoň v příruční knihovně hledat červené obálky. Našli jsme Římský misál, řeckolatinské vydání Nového zákona, jeden svazek Holanových spisů, jeden díl Souostroví Gulag a kuchařku Culinaria Maďarsko. Podle ní jsem vyrobil krásně červený perkelt, ale zůstala doma.

Žánr karty však není vůbec špatný. Na kartu napíšete jen pár slov a musíte dobře volit. Tedy několik listopadových glos na pomyslné karty.

První: V hořkém průvodu Sametového posvícení byla nejlepší „maskou“ červená, vlastně rudá hvězda, polepená tvářemi nemluvňátek. Výtvarnice Jana Štěpánová připomněla děti, které se narodily v komunistických věznicích.

Druhá: Je hloupé, že na pamětní desce na Albertově bude navěky vepsáno jméno toho, kdo hází tradici revoluce do koše. Ale i to je historický dokument. V Žilině mají zas na památku obětí holokaustu jméno tamního arogantního alkoholika Jána Sloty, protože byl v čase odhalení desky primátorem.

Třetí: Je nesmysl tvrdit, že na Klárově se sešla „levice“. Neurážejte skutečnou levici. Do mikrofonu tam skandovali slavný český antisemita s jistým bývalým leninistou, nyní pravoslavným konvertitou. Tuto podporu panu prezidentovi upřímně přejeme.

Čtvrtá: Předáci Svobodných na Národní třídě volali, že „mráz přichází z Bruselu“. Chlapci asi zabloudili. Chtěli své „Kreml nás zahřeje“ volat na Klárově.

Pátá: Nikdo neřešil, jestli ona házená vajíčka byla zkažená. Pokud ne, je to hřích. Zdravá vajíčka patří do moučníků. Otevřu Culinarii Maďarsko a vyrobím mákos palacsinta čili palačinky s makovou náplní. Ať žije střední Evropa! Středoevropští prezidenti to zvládli skvěle.

  • 12Diskuse


Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!