Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Červené glosy

Názory

  11:12
PRAHA - Červené karty? Dobrý nápad, ale marně jsem doma těsně před demonstrací hledal červený papír. Což tedy použít místo karty červenou zadní obálku nějaké knihy?

Protestující s červenými kartami pískali a vyzývali Zemana k odstoupení z prezidentského úřadu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jali jsme se tedy aspoň v příruční knihovně hledat červené obálky. Našli jsme Římský misál, řeckolatinské vydání Nového zákona, jeden svazek Holanových spisů, jeden díl Souostroví Gulag a kuchařku Culinaria Maďarsko. Podle ní jsem vyrobil krásně červený perkelt, ale zůstala doma.

Žánr karty však není vůbec špatný. Na kartu napíšete jen pár slov a musíte dobře volit. Tedy několik listopadových glos na pomyslné karty.

První: V hořkém průvodu Sametového posvícení byla nejlepší „maskou“ červená, vlastně rudá hvězda, polepená tvářemi nemluvňátek. Výtvarnice Jana Štěpánová připomněla děti, které se narodily v komunistických věznicích.

Druhá: Je hloupé, že na pamětní desce na Albertově bude navěky vepsáno jméno toho, kdo hází tradici revoluce do koše. Ale i to je historický dokument. V Žilině mají zas na památku obětí holokaustu jméno tamního arogantního alkoholika Jána Sloty, protože byl v čase odhalení desky primátorem.

Třetí: Je nesmysl tvrdit, že na Klárově se sešla „levice“. Neurážejte skutečnou levici. Do mikrofonu tam skandovali slavný český antisemita s jistým bývalým leninistou, nyní pravoslavným konvertitou. Tuto podporu panu prezidentovi upřímně přejeme.

Čtvrtá: Předáci Svobodných na Národní třídě volali, že „mráz přichází z Bruselu“. Chlapci asi zabloudili. Chtěli své „Kreml nás zahřeje“ volat na Klárově.

Pátá: Nikdo neřešil, jestli ona házená vajíčka byla zkažená. Pokud ne, je to hřích. Zdravá vajíčka patří do moučníků. Otevřu Culinarii Maďarsko a vyrobím mákos palacsinta čili palačinky s makovou náplní. Ať žije střední Evropa! Středoevropští prezidenti to zvládli skvěle.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...