Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Čtěte dílo důstojníka a diplomata z 19. století

Názory

  12:08
Všechny svazky České knižnice, kterou vydává brněnský Host, jsou (více či méně) užitečné, protože národní klasika má být vždy při ruce. Některé svazky jsou však navíc opravdu objevné.
Pero zdobené kamenem lápis lazuli (ilustrační foto).

Pero zdobené kamenem lápis lazuli (ilustrační foto). foto: Wikipedia

K těm přibylo nejnověji vydání díla Miloty Zdirada Poláka - muže, který v širším povědomí k národním klasikům (už) bohužel nepatří. Postava důstojníka a diplomata z počátku 19. století by se v něm skvěle vyjímala. Jednu část svazku tvoří Cesta do Itálie, jíž se MZP hrdě staví vedle vzorových italopisců vyspělejších literatur Goetha a Stendhala (a již je dodnes vhodno číst před cestou do Říma či Neapole).

Cestu do Itálie již bylo možné číst v moderní edici Alexandra Sticha v Živých dílech minulosti. Zato druhá část svazku, poéma Vznešenost přírody, pořádně dostupná nebyla - a nyní by mohla (měla!) zvednout české vlastence i básníky ze židlí. Co je Vznešenost přírody? Je to vědecký přírodopis i osvícenská teologie, popis smyslových vjemů i přírodních dějů, mezi nimiž výsostnou roli mají erupce sopek (které MZP důvěrně znal, proživ pár let pod Vesuvem).

Vznešenost přírody však sama jest erupcí: Je erupcí básnického jazyka, který sám sebe za pochodu vynalézá. Občas je bizarní („tento trupel kulný ulit z hrubolátné nerovnosti“), občas ale okouzlující a ukazující dopředu, k Máchovi („luna v panenském zde leží studu“ či „v tmavém lampy dohoření v nebe modru zlehka hasnou / blednou denice i vlasy ojiskřené září jasnou“). Skutečný pokrok jazyka se vždy opíral o poučené návraty.

Ne náhodou jeden z obnovitelů češtiny, Josef Topol, vyznával MZP (vedle Kollára) jako svůj vzor, jak se lze dočíst v Topolových esejích O čem básník ví. Když tak člověk čte texty mnoha mladých básnířů, plných dobré vůle, ale marně zápasících s banalitou soudobého jazyka - chce se mu zvolati: Čtěte, milí, MZP!

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...