9. února 2015 12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Čtěte dílo důstojníka a diplomata z 19. století

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Pero zdobené kamenem lápis lazuli (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pero zdobené kamenem lápis lazuli (ilustrační foto). | foto: Wikipedia

Všechny svazky České knižnice, kterou vydává brněnský Host, jsou (více či méně) užitečné, protože národní klasika má být vždy při ruce. Některé svazky jsou však navíc opravdu objevné.

K těm přibylo nejnověji vydání díla Miloty Zdirada Poláka - muže, který v širším povědomí k národním klasikům (už) bohužel nepatří. Postava důstojníka a diplomata z počátku 19. století by se v něm skvěle vyjímala. Jednu část svazku tvoří Cesta do Itálie, jíž se MZP hrdě staví vedle vzorových italopisců vyspělejších literatur Goetha a Stendhala (a již je dodnes vhodno číst před cestou do Říma či Neapole).

Cestu do Itálie již bylo možné číst v moderní edici Alexandra Sticha v Živých dílech minulosti. Zato druhá část svazku, poéma Vznešenost přírody, pořádně dostupná nebyla - a nyní by mohla (měla!) zvednout české vlastence i básníky ze židlí. Co je Vznešenost přírody? Je to vědecký přírodopis i osvícenská teologie, popis smyslových vjemů i přírodních dějů, mezi nimiž výsostnou roli mají erupce sopek (které MZP důvěrně znal, proživ pár let pod Vesuvem).

Vznešenost přírody však sama jest erupcí: Je erupcí básnického jazyka, který sám sebe za pochodu vynalézá. Občas je bizarní („tento trupel kulný ulit z hrubolátné nerovnosti“), občas ale okouzlující a ukazující dopředu, k Máchovi („luna v panenském zde leží studu“ či „v tmavém lampy dohoření v nebe modru zlehka hasnou / blednou denice i vlasy ojiskřené září jasnou“). Skutečný pokrok jazyka se vždy opíral o poučené návraty.

Ne náhodou jeden z obnovitelů češtiny, Josef Topol, vyznával MZP (vedle Kollára) jako svůj vzor, jak se lze dočíst v Topolových esejích O čem básník ví. Když tak člověk čte texty mnoha mladých básnířů, plných dobré vůle, ale marně zápasících s banalitou soudobého jazyka - chce se mu zvolati: Čtěte, milí, MZP!

  • 2Diskuse
Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz