Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Dědičná vina sudetská

Názory

  6:00
PRAHA - O novém filmu Radima Špačka Místa se během týdne po premiéře napsalo nemálo. Výborně! Je o čem přemýšlet. Zde jen dvě poznámky.

Film Místa: režisér Radim Špaček foto: Cinemart

První je ukrajinská. Téměř všichni hrdinové se topí v nejistotách a chlastu. Jediná postava, která si uprostřed severočeského marasmu uchovává důstojnost a střízlivost, ba vznešenost, je servírka z Ukrajiny. Na první pohled ponížená bytost, nucená – v duchu trapných mód „lidových“ hospod devadesátých let – obsluhovat „nahoře bez“. Na druhý pohled žena, kterou krušný život nezlomil, ale vnitřně zpevnil. Radim Špaček věru není „angažovaný levicový umělec“. Možná i proto se mu portrét „silné ženy z lidu“ tak podařil.

Druhá je sudetská. Krajina bývalých Sudet je sama další postavou filmu. Krajina po staletí pěstěná Němci i Čechy – a pak za pár desetiletí jen a jen námi, Čechy, zničená a rozbitá. Krajina, jejíž první čeští novoosadníci přišli – jistě ne všichni – loupíce a vraždíce.

Jaká shoda okolností: pár dní před premiérou Míst se v Ústí strhla mela kolem českoněmecké minulosti. Jen taktak nebyla odvolána historička Blanka Mouralová, která připravuje velkou expozici o dějinách Němců v českých zemích, o dobrém i o zlém, tedy nevyhýbajíc se ani oné éře loupení a vraždění. Pokus o torpédování vedl jistý právník, dříve poradce Klausův, nyní kandidát do Senátu za jednu z extremisticko-nacionálních stran.

V interview s Martinem Veselovským na DVTV připomínal postavu z Míst – protagonistova dědečka-komouševrahouna, který se za nic nestydí. Taková přece byla doba... Ano. Podobné lidské typy v jedné době vraždí německé civilisty v Sudetech, v jiné coby estébáci pálí disidenty cigárem (zdravíme Špačkova Pouta!), v jiné po mafiánsku drsně podnikají (zdravíme znovu Místa!), v jiné kandidují za partaje s názvy jako Slovanské jitro nebo My nejsme Evropa.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...