Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Dědičná vina sudetská

Film Místa: režisér Radim Špaček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Film Místa: režisér Radim Špaček | foto: Cinemart

PRAHA O novém filmu Radima Špačka Místa se během týdne po premiéře napsalo nemálo. Výborně! Je o čem přemýšlet. Zde jen dvě poznámky.

První je ukrajinská. Téměř všichni hrdinové se topí v nejistotách a chlastu. Jediná postava, která si uprostřed severočeského marasmu uchovává důstojnost a střízlivost, ba vznešenost, je servírka z Ukrajiny. Na první pohled ponížená bytost, nucená – v duchu trapných mód „lidových“ hospod devadesátých let – obsluhovat „nahoře bez“. Na druhý pohled žena, kterou krušný život nezlomil, ale vnitřně zpevnil. Radim Špaček věru není „angažovaný levicový umělec“. Možná i proto se mu portrét „silné ženy z lidu“ tak podařil.

Druhá je sudetská. Krajina bývalých Sudet je sama další postavou filmu. Krajina po staletí pěstěná Němci i Čechy – a pak za pár desetiletí jen a jen námi, Čechy, zničená a rozbitá. Krajina, jejíž první čeští novoosadníci přišli – jistě ne všichni – loupíce a vraždíce.

Jaká shoda okolností: pár dní před premiérou Míst se v Ústí strhla mela kolem českoněmecké minulosti. Jen taktak nebyla odvolána historička Blanka Mouralová, která připravuje velkou expozici o dějinách Němců v českých zemích, o dobrém i o zlém, tedy nevyhýbajíc se ani oné éře loupení a vraždění. Pokus o torpédování vedl jistý právník, dříve poradce Klausův, nyní kandidát do Senátu za jednu z extremisticko-nacionálních stran.

V interview s Martinem Veselovským na DVTV připomínal postavu z Míst – protagonistova dědečka-komouševrahouna, který se za nic nestydí. Taková přece byla doba... Ano. Podobné lidské typy v jedné době vraždí německé civilisty v Sudetech, v jiné coby estébáci pálí disidenty cigárem (zdravíme Špačkova Pouta!), v jiné po mafiánsku drsně podnikají (zdravíme znovu Místa!), v jiné kandidují za partaje s názvy jako Slovanské jitro nebo My nejsme Evropa.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.