Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Ifigenie na Krymu

Názory

  6:00
PRAHA - Komu patří Krym? Před Ukrajinci ho měli Rusové, před nimi Turci a Tataři, před nimi Janované, před nimi tu bylo království Bospor pod římským patronátem. Na počátku byli Řekové. Historicky tu vzniklo několik řeckých měst už v 5. století před Kristem.

Mapa Krymu doplněná o důležitá strategická místa. foto:  Šimon, Lidové noviny

Mytologicky byl Krym, tehdy Taurida, zapojen do řeckého kulturního světa legendou o Ifigenii: Agamemnónova dcera Ifigenie měla být obětována Artemidě za zdar trójské výpravy, Artemis ji však uchvátila a odnesla na Tauridu. Zde ji nalezl bratr Orestes a odvezl ji zpět do Řecka, s ní pak i posvátnou sošku Artemidy, jejíž kult byl tím přenesen do Attiky.

Celé to známe z Euripidovy hry Ifigenie na Tauridě a z novodobých zpracování látky – v dramatu od Goetha, v opeře od Glucka.

Což tedy vrátit Krym Řecku? Řekové byli dosud ve sporu Ukrajinců s Rusy spíše neutrální. Řekové jsou pravoslavní, jako ti i oni. Řekové píší alfabetou, z níž vznikla ukrajinská cyrilice i ruská azbuka. Řekové by mohli oba krymské národy usmířit. Na symbol usmíření by se v Sevastopolu, městě s hezkým řeckým názvem, konalo masové představení Gluckovy Ifigenie na Tauridě. Příslušníci ruských a ukrajinských ozbrojených sil by představovali sbor.

Julija Tymošenková by zpívala Ifigenii, Vitalij Kličko Oresta, Vladimir Putin krále Skythů Thoanta. Kdyby se zlobil, že Thoanta zpívat nechce, protože je to král barbarů, tak ať mu dají zazpívat Ifigenii, on přece zvládne všechno.

Proč tak nevážná slova v tak vážné situaci? Protože už je to jedno. Protože všechna vážná slova už byla vyřčena. Protože Putina nezastaví žádná slova, ale činy. My, co máme k dispozici jen slova, si můžeme leda notovat s Gluckovou hrdinkou „O malhereuse Iphigénie!“ („Nešťastná Ifigenie!“) a jako ona doufat, že se spustí ze stroje nějaká Artemis, zazpívá „Arretez!“ („Zadržte!“) – a tanky se zastaví.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!