Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Islám, Darwin a srdce

Názory

  7:00
Edice Academie s názvem „XXI. století“ je hrozná. Ne že vydává hrozné knihy. Naopak. Že knihy úvah o současných krizích, jež v ní vycházejí, způsobují hrozné myšlenky. Ian Buruma a jeho Vražda v Amsterdamu; Konrad Liessmann a jeho Teorie nevzdělanosti; a nyní Thilo Sarrazin a jeho Německo páchá sebevraždu.

Mešita Al Aksá, Jeruzalém foto: Pavel Círek, Hedvabnastezka.cz

Další kniha, která začíná analýzou a končí apokalypsou. Další kniha, kterou lze vztáhnout i ke starému žánru knih prorockých, varujících před tím, co by se stát mohlo. Sarrazinova kniha varuje před důsledky masové imigrace. Ne před imigrací jako takovou.

Zdůrazňuje pozitivní dopad imigračních skupin, které mají vůli tvrdě pracovat a zájem integrovat se do hostitelské společnosti, jako Latinoameričané ve Španělsku či Indové v Británii (a sám Sarrazin je potomkem francouzských hugenotů, kdysi do Pruska imigrovavších…).

Varuje před imigrací, která zneužívá sociálního státu, vytváří paralelní společnosti a klade si kulturní požadavky. Na základě statistik pak dí jednoznačně: Je to především imigrace z islámského světa, která může způsobit kolaps sociálního systému.

Četba Sarrazina vrátila mne duchem znovu do Velletri, kde mladí křesťané na konferenci WSCF přemítali o imigraci, snažíce se nahlížet a bourat předsudky v sobě i naslouchat svědectvím o různých „jinakostech“. Naslouchali tak i přednáškám představitelů evropského islámu – toho programově otevřeného, odmítajícího extremismus a fundamentalismus. A vyjadřovali vůli chápat a přijímat, přijímat a chápat.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jedné straně tvrdý, autorovými vlastními slovy „darwinistický“ přístup ekonoma Sarrazina, varující před ztrátou sociální rovnováhy. Na druhé straně idealismus mladokřesťanské ekumeny, varující před všemi fobiemi a před tím, co biblicky zve se „tvrdostí srdce“ vůči bližním v nouzi. A kudy vede, zas biblicky řečeno, ona „úzká cesta, která vede k životu“?

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!