12. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Jak spasit developera

Průchod nově vznikajícím nákupním centrem Quadrio nad stanicí metra zatím... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průchod nově vznikajícím nákupním centrem Quadrio nad stanicí metra zatím... | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Milostivě bylo nám znovu otevřeno metro na Národní třídě. Aspoň jsme si připomněli, co už jsme chtěli zapomenout či ještě raději vytěsnit: Že bylo metro dva roky zavřeno kvůli soukromému kšeftu jednoho developera.

Mezitím jiný developer žaluje o milionovou náhradu chudého místního obyvatele, který nesouhlasí s developerovým záměrem zbořit na Václavském náměstí zdravý a pěkný dům.

A mezitím ještě úplně jiný developer zfalšoval podpisy několika set místních, aby vytvořil podvodný doklad, že prý veřejnost souhlasí se zastavěním přírodní památky Vidoule. A mezitím ještě jiní developeři se na mnoha jiných místech snaží zabrat další a další místa, snažíce se nás přesvědčit, že potřebujeme ve městech víc skla, betonu a kanceláří. Developer! Vždyť už to slovo patří mezi nadávky. Developer: zloděj veřejného prostoru, přerušovač dopravy, utiskovatel chudých, falšovatel podpisů, podpláceč politiků, vrah měst. Developer: nepřítel společnosti. Developer: develupič. Jak to, že se k této profesi ještě vůbec někdo veřejně hlásí?

I vzpomněl jsem si na novozákonní výraz „celník“. To slovo také samo o sobě nezní nijak hrozivě. Ale pro společnost Ježíšovy doby to byla koncentrace morálního hnusu. Jinými prostředky než dnešní developeři, ale ve stejné logice si tehdejší celníci vynašli skuliny v tehdejším systému a z živnosti vybírání daní učinili (téměř) legální zlodějnu.

Až se bude zase vytvářet nějaký aktualizovaný překlad Písma, jako je Bible21, možná by se slovo „celník“ mohlo přeložit „developer“. Pak by teprve vyvstala ta hlavní otázka: Může být developer vůbec spasen? A Písmo jasně ukazuje: Může.

Ale musí se kát. A dokázat své pokání skutkem. Což neznamená líbat prsteny církevním hodnostářům, ale přestat develoupit a část svých nadeveloupených peněz věnovat třeba Klubu za starou Prahu.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky