Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Jak spasit developera

Názory

  6:00
PRAHA - Milostivě bylo nám znovu otevřeno metro na Národní třídě. Aspoň jsme si připomněli, co už jsme chtěli zapomenout či ještě raději vytěsnit: Že bylo metro dva roky zavřeno kvůli soukromému kšeftu jednoho developera.

Průchod nově vznikajícím nákupním centrem Quadrio nad stanicí metra zatím otevřen není. foto: MAFRA - František Vlček

Mezitím jiný developer žaluje o milionovou náhradu chudého místního obyvatele, který nesouhlasí s developerovým záměrem zbořit na Václavském náměstí zdravý a pěkný dům.

A mezitím ještě úplně jiný developer zfalšoval podpisy několika set místních, aby vytvořil podvodný doklad, že prý veřejnost souhlasí se zastavěním přírodní památky Vidoule. A mezitím ještě jiní developeři se na mnoha jiných místech snaží zabrat další a další místa, snažíce se nás přesvědčit, že potřebujeme ve městech víc skla, betonu a kanceláří. Developer! Vždyť už to slovo patří mezi nadávky. Developer: zloděj veřejného prostoru, přerušovač dopravy, utiskovatel chudých, falšovatel podpisů, podpláceč politiků, vrah měst. Developer: nepřítel společnosti. Developer: develupič. Jak to, že se k této profesi ještě vůbec někdo veřejně hlásí?

I vzpomněl jsem si na novozákonní výraz „celník“. To slovo také samo o sobě nezní nijak hrozivě. Ale pro společnost Ježíšovy doby to byla koncentrace morálního hnusu. Jinými prostředky než dnešní developeři, ale ve stejné logice si tehdejší celníci vynašli skuliny v tehdejším systému a z živnosti vybírání daní učinili (téměř) legální zlodějnu.

Až se bude zase vytvářet nějaký aktualizovaný překlad Písma, jako je Bible21, možná by se slovo „celník“ mohlo přeložit „developer“. Pak by teprve vyvstala ta hlavní otázka: Může být developer vůbec spasen? A Písmo jasně ukazuje: Může.

Ale musí se kát. A dokázat své pokání skutkem. Což neznamená líbat prsteny církevním hodnostářům, ale přestat develoupit a část svých nadeveloupených peněz věnovat třeba Klubu za starou Prahu.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...