Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Job v Budějicích

Názory

  6:00
PRAHA - Budějice, nejihočesky řečeno České Budějovice, si minulý týden užily festival nazvaný Literatura žije. Vydat se na literární čtení do literární kavárny, k tomu už je třeba jisté aktivity. Právě proto se však budějičtí literáti vydali i za těmi, kteří se sami nevydají.

kniha (ilustrační) foto: Shutterstock

V oněch dnech třeba člověk jel trolejbusem a při hlášení názvů zastávek vyslechl i pár veršů. Nebo chtěl přejít ulici a hledaje na sloupu tlačítko pro chodce, nalezl u něj přilepenou báseň. Nebo si jen tak šel po náměstí a narazil na stánek, kde si mohl vybrat knihu dočista zdarma - protože jiní lidé tam knihu předtím dočista zdarma přinesli.

I „obyčejná“ literární čtení se zajisté konala, ale nebyla jen tak obyčejná. O svém čtenářském životě hovořili nevidomí, nabízejíce zájemcům možnost vyzkoušet si čtení v Braillově písmu. Jindy četl své básně kromě jiných i jeden pacient, propuštěný k této vycházce z blízké psychiatrické léčebny, který si ovšem žádal jedné odměny - totiž návštěvy cukrárny. Báseň za dort, to je spravedlivé.

Literatura zněla i v kostele. V donedávna zpustlém studentském kostele svaté Rodiny, který si budějičtí studenti svépomocně opravují, se konalo nepřetržité čtení ze starozákonní knihy Job. Dobrá kulisa pro knihu hořkého tázání, proč pustnou lidské životy. Přijít a přečíst si od pultíku nahlas kapitolu z Joba mohl kdokoliv.

Dočetl jsem svou kapitolu a sedám si. I přitočí se ke mně muž poněkud jurodivě hledící: „Můžu promluvit?“ A znovu, naléhavěji: „Já mám odpovědi na všechny otázky.“ Odkázal jsem ho tiše na organizátory. Přesedl si k nim - a vzápětí usnul. A když se probudil, odešel. Zajisté, nestandardní akce přitahují nestandardní lidi. Snad byl muž bláznivý, snad čímsi omámený. Ale co když ty odpovědi, po kterých se kniha Job bolestně táže, opravdu měl, a my ho nevyslyšeli?

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ŘEDITEL/ČLEN PŘEDSTAVENSTVA od 140000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 140 000 - 300 000 Kč