Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Kam šlápl Jirásek

Názory

  9:03
Když se řekne „regionální poezie“, člověk si představí lokální nadšence, kteří se rozplývají nad půvaby a tradicemi svých krajů ve stylu: „V naší vsi je kostelíček – a za vsí lesejček – v čísle třicet narodil se – Jan Kadimír Sejček.“ Jenže právě uprostřed globálního světa a globalizované literatury je regionální princip, ukotvení literárního díla v místě, jedním z možných východisek, jak vůbec vést literárnost někam dál.

Vesnice Růžová foto: Linda ŠplíchalováLidovky.cz

Za prvé, občas i druhořadí písmáci, autoři poémomístních hrdinech Janech Kadimírech Sejčcích, mají význam pro konkrétní lokalitu – pro pocit jejích obyvatel, že jejich domov má nezaměnitelnou vůni a chuť. Za druhé, často právě dílo vyrůstající ne z globálních trendů, ale z lokální zkušenosti přeroste své místo vzniku a mocně ovlivní celek; Bohuslav Reynek buď jmenován za všechny. A za třetí, mezi regionalitou a literárností mohou existovat i rafinované, mnohoznačné vztahy.

Příkladem takovéto mnohoznačnosti je sbírka Štěpána Noska Na svobodě. Autor se celoživotně pohybuje na Náchodsku, v kraji přímo přecpaném literárními tradicemi – Jiráskem, Němcovou, bratry Čapky atd. Profesně se však zabývá současnou americkou literaturou.

Z tohoto potkání dvou světů pak vyvstala pozoruhodná poezie: jazykově tříbená až k hermetičnosti, ostře pozorovatelská, zacílená k zábleskům okolosvěta – a pekelně ironická k ošidnosti spokojené regionalistické tradice: „v okresním věstníku – kdo je kdo v babičce – na dvacet dílů – za domkem němcové – nové toalety – v garážovém slohu“, „kam šlápl jirásek – tráva už neroste“.

Není to však ironie z nenávisti, ale z lásky k onomu místu, z láskyměnící se v trpkost. V trpkost – a úzkost: básně Štěpána Noska se po těkavém oslepeném mapování okolosvěta v závěrech pravidelně choulí do úzkosti. Do úzkosti, v níž se mu v českém písemnictví rovná možná jen jeden autor: také takový „regionalista“, totiž Jan Čep.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...