Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Kam šlápl Jirásek

Názory

  9:03
Když se řekne „regionální poezie“, člověk si představí lokální nadšence, kteří se rozplývají nad půvaby a tradicemi svých krajů ve stylu: „V naší vsi je kostelíček – a za vsí lesejček – v čísle třicet narodil se – Jan Kadimír Sejček.“ Jenže právě uprostřed globálního světa a globalizované literatury je regionální princip, ukotvení literárního díla v místě, jedním z možných východisek, jak vůbec vést literárnost někam dál.

Vesnice Růžová foto: Linda ŠplíchalováLidovky.cz

Za prvé, občas i druhořadí písmáci, autoři poémomístních hrdinech Janech Kadimírech Sejčcích, mají význam pro konkrétní lokalitu – pro pocit jejích obyvatel, že jejich domov má nezaměnitelnou vůni a chuť. Za druhé, často právě dílo vyrůstající ne z globálních trendů, ale z lokální zkušenosti přeroste své místo vzniku a mocně ovlivní celek; Bohuslav Reynek buď jmenován za všechny. A za třetí, mezi regionalitou a literárností mohou existovat i rafinované, mnohoznačné vztahy.

Příkladem takovéto mnohoznačnosti je sbírka Štěpána Noska Na svobodě. Autor se celoživotně pohybuje na Náchodsku, v kraji přímo přecpaném literárními tradicemi – Jiráskem, Němcovou, bratry Čapky atd. Profesně se však zabývá současnou americkou literaturou.

Z tohoto potkání dvou světů pak vyvstala pozoruhodná poezie: jazykově tříbená až k hermetičnosti, ostře pozorovatelská, zacílená k zábleskům okolosvěta – a pekelně ironická k ošidnosti spokojené regionalistické tradice: „v okresním věstníku – kdo je kdo v babičce – na dvacet dílů – za domkem němcové – nové toalety – v garážovém slohu“, „kam šlápl jirásek – tráva už neroste“.

Není to však ironie z nenávisti, ale z lásky k onomu místu, z láskyměnící se v trpkost. V trpkost – a úzkost: básně Štěpána Noska se po těkavém oslepeném mapování okolosvěta v závěrech pravidelně choulí do úzkosti. Do úzkosti, v níž se mu v českém písemnictví rovná možná jen jeden autor: také takový „regionalista“, totiž Jan Čep.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!