18. dubna 2015 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Leninova? Evropská!

Socha Lenina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Lenina | foto: Reprofoto

Ukrajinský parlament přijal zákon o vizuální a verbální desovětizaci země. Z veřejného prostoru se mají odstranit všechna zobrazení i slovní formule oslavující bolševickou éru.

Namítá se, že v době, kdy se ukrajinské hospodářství taktak drží nad vodou, je zvláště přejmenovávání ulic a měst zpropadeně drahá a ekonomicky nevhodná investice. Ale z hlediska ekonomie ducha je to nejvýznamnější investice, do níž se nová Ukrajina pustila.

Kdo kdy vyjel na Východ, ví, jak jsou ukrajinská, stejně jako ruská a běloruská města zaprasena sochami krvavého diktátora Uljanova-Lenina, názvy ulic jako Komunistická a Komsomolská a nespočetnými rudými hvězdami a srpokladivy. Všudypřítomnost bolševické symboliky vtiskuje do paměti nových a nových generací dojem, že bolševismus byl „vlastně normální“ a že je to „vlastně naše“. Ano, je to „ruské“ a „ukrajinské“ v tom smyslu, v jakém je nacismus „německý“: Je to součást národních dějin, ale ta temná. Připomínat ano – ale v duchu pokání a obrácení. Slavit věru ne! Odstranit tudíž všechny „leninské“ symboly znamená moudře investovat do vědomí příštích generací. Vybraná díla nechť se na věčnou paměť a hanbu a poučení školní mládeže shromáždí na nějakém poli za Kyjevem, jako to mají třeba v Budapešti.

Symbolická je i distance od pojmu Velká vlastenecká válka ve prospěch standardního termínu druhá světová válka. Ten první je totiž součástí lživé sovětské sebeoslavy. Tvrdit, že to hlavní začalo Hitlerovým vpádem 22 .června 1941, totiž znamená vytěsňovat sovětské agrese z let 1939–1941 (čtvrté dělení Polska, okupaci Pobaltí, napadení Finska…), umožněné paktem Molotov–Ribbentrop, zatímco Hitler dobýval západní Evropu. Na slovech záleží. I přijetím pojmu zdánlivě tak samozřejmého jako druhá světová válka se Ukrajina duchem blíží k Evropě.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.