Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Listovat pozdním létem

Názory

  6:00
Vnímat chlad a studený vítr tohoto pozdního léta. Pozorovat, jak se dřív než obvykle tónují šípky, jak už dospěly do sytě oranžové. Pozorovat, jak se pranic netónují rajčata, zato jak se hnědě zakalují hnilobou. Litovat, že se nedají pojídat raději ty šípky.

Šípek - ilustrační foto: Shutterstock

Vzpomenout, že se šípky pojídat dají. Listovat v Klášterní kuchařce od minoritského řeholního bratra Angela Františka Jeřábka, kde je poetický recept na šípkovou omáčku. Litovat, že o šípkové omáčce lze jen snít. Listovat v Pozdním létu Adalberta Stiftera, kde jsou poetické recepty na kdeco v životě zahradním. Listovat knihou Floriana Illiese 1913.

Léto jednoho století, kde sice nejsou recepty, ze které ale vane melancholie a úzkost jak z toho větru letošního srpna, jak tak autor klade vedle sebe drobné životní epizody příslušníků evropské umělecké elity z posledního mírového léta, předcházejícího konci jejich světa.

Dobře rozumět malému Bořivojovi, který urputně prohlásil, že přípravou do školy se nezačne zabývat dřív než jednatřicátého srpna odpoledne. Sám ale začít přípravu do školy. Listovat starými koncepty k přednáškám o Rusku, protože nelze v čase ohrožení vlasti toto téma opomíjet.

Litovat, že se nebude možno vyhnout ani povinnosti sepsat co nejrychleji stručnou a přehlednou knížku o krutých zákrutech ruských kulturních dějin, i když ani sto knížek nezadrží Putinovy internetové trolly, natož tanky.

Pozorovat, jak včely šílí na psím víně, které po svém, nenápadně rozkvetlo. Stříhat rdesno, jež šílí toužíce ovinout a zardousit všechny rostliny kolem. Stříhat oschlé listy šalvěje na pálení. Stříhat čerstvé listy šalvěje na sušení pro čas, kdy vítr bude ještě mnohem studenější a kdy se krk z větru i ze samého přednášení zase jistě zanítí. Listovat všemi těmi listy, dokud je čas.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...