Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Mystická anorektička

Kniha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Raissa Maritainová napsala vzpomínkovou knihu Velká přátelství (česky Triáda 2012) proto, aby oslavila protagonisty francouzské katolické elity počátku 20. století - spisovatele Léona Bloyea Charlese Péguyho, malíře Georgese Rouaulta a ovšem i svého muže, filozofa Jacquesa Maritaina.

Úmysl je chvályhodný. Jenomže... Kniha tolik usiluje slavit a chválit, vynášet a heroizovat - až činí své postavy nadlidskými až nelidskými. Tolik chce vyložit všechno tehdejší dění hluboce, duchovně, mysticky a posvátně (a navíc v kategoriích tomistické scholastiky, jíž byl autorčin muž nepochybnou autoritou) - až se zvrací v nevkus.

Objekt analýz
Když autorka líčí, že na ni četba Plotina zapůsobila tak, že „během okamžiku jsem klečela na zemi, knihu před sebou, a se srdcem plným horoucí lásky jsem zasypávala právě přečtené stránky vášnivými polibky“ - je to směšné. A když líčí, jak Léon Bloy obědvá u jejích židovských rodičů a „vezme maminku za ruku a zkusí ji vést, aby udělala kříž“ - je to trapné.

Maritainová se právem již stala objektem analýz. Kulturní historik Richard Burton ji v knize Holy Tears, Holy Blood. Women, Catholicism, and the Culture of Suffering in France (Svaté slzy, svatá krev. Ženy, katolicismus a kultura utrpení ve Francii 1840-1970; 2004) včlenil do řady exaltovaných hysterek, anorektiček pěstujících kult „zástupného utrpení“, vposledku kult sebe samých. Dílo Bloyovo, Péguyho, Rouaultovo i Maritainovo je hodno čtení či hledění ne proto, ale přesto, co o nich tato dáma píše.

ČTĚTE TAKÉ

A přece má Raissa Maritainová v dějinách kultury mimořádný význam. Ne tím, co psala - ale tím, co byla: Tím, že byla rodem Židovka. Její muž ji zachránil fyzicky tím, že s ní včas odjel do Ameriky. A ona ho zachránila duchovně tím, že mu svou samotnou existencí zabránila být antisemitou, jako tolik jeho katolických kolegů.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

P. Pujman pane Putno děkuji. 11:14 29.11.2012