Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Mystická anorektička

Kniha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Raissa Maritainová napsala vzpomínkovou knihu Velká přátelství (česky Triáda 2012) proto, aby oslavila protagonisty francouzské katolické elity počátku 20. století - spisovatele Léona Bloyea Charlese Péguyho, malíře Georgese Rouaulta a ovšem i svého muže, filozofa Jacquesa Maritaina.

Úmysl je chvályhodný. Jenomže... Kniha tolik usiluje slavit a chválit, vynášet a heroizovat - až činí své postavy nadlidskými až nelidskými. Tolik chce vyložit všechno tehdejší dění hluboce, duchovně, mysticky a posvátně (a navíc v kategoriích tomistické scholastiky, jíž byl autorčin muž nepochybnou autoritou) - až se zvrací v nevkus.

Objekt analýz
Když autorka líčí, že na ni četba Plotina zapůsobila tak, že „během okamžiku jsem klečela na zemi, knihu před sebou, a se srdcem plným horoucí lásky jsem zasypávala právě přečtené stránky vášnivými polibky“ - je to směšné. A když líčí, jak Léon Bloy obědvá u jejích židovských rodičů a „vezme maminku za ruku a zkusí ji vést, aby udělala kříž“ - je to trapné.

Maritainová se právem již stala objektem analýz. Kulturní historik Richard Burton ji v knize Holy Tears, Holy Blood. Women, Catholicism, and the Culture of Suffering in France (Svaté slzy, svatá krev. Ženy, katolicismus a kultura utrpení ve Francii 1840-1970; 2004) včlenil do řady exaltovaných hysterek, anorektiček pěstujících kult „zástupného utrpení“, vposledku kult sebe samých. Dílo Bloyovo, Péguyho, Rouaultovo i Maritainovo je hodno čtení či hledění ne proto, ale přesto, co o nich tato dáma píše.

ČTĚTE TAKÉ

A přece má Raissa Maritainová v dějinách kultury mimořádný význam. Ne tím, co psala - ale tím, co byla: Tím, že byla rodem Židovka. Její muž ji zachránil fyzicky tím, že s ní včas odjel do Ameriky. A ona ho zachránila duchovně tím, že mu svou samotnou existencí zabránila být antisemitou, jako tolik jeho katolických kolegů.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

P. Pujman pane Putno děkuji. 11:14 29.11.2012

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!