12. května 2015 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Na trakaři na Berlín

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: archiv LN

Všichni si připomínají finální tažení na Berlín. Jistí hlasití Slované tam znovu táhnou, na hlasitých dvoukolových vozidlech. I chci připomenouti jiné, tiché Slovany, kteří svého času táhli na Berlín na tichých jednokolových vozidlech.

Těmi Slovany byli čeští exulanti, kteří se roku 1732 vydali ze Saska, kde se nepohodli s místní vrchností, do Berlína, který se jim tehdy jevil jako nová země zaslíbená – neboť v něm vládla na svou dobu neslýchaná náboženská tolerance.

 A těmi jednokolovými vozidly byly trakaře, na něž exulanti uložili svůj skrovný majeteček a své malé děti. Nechtěli Berlín dobýt. Chtěli jen v pokoji žít ve svobodě své víry, neortodoxní pro katolické Čechy i pro luteránské Sasko. Dobová byrokracie však způsobila, že se exodus protáhl a už tak ponížené Čechy ještě víc ponížil.

Jako o židovském exodu pěl Mojžíš v knize Exodus, tak o českém exodu pěl jeho účastník, pozdější učitel české komunity v Berlíně Martin Kopecký. Jeho skladba Historie pravdivá o přestěhování Církve České do města Berlína má 202 sloky, zpívatelné na dobový nápěvJiž se z tebe ubírám, bídný marný světe. Dodnes je dostupná jen v jednom německém vědeckém sborníku. Je to škoda, neboť jde o významné obohacení nepočetné české barokní epiky. 

Není to epika hrdinská ani filozofující. Je jen česky dojemná: „Na osmi čtyryceti / trakařích jsme vezli / dítky a zboží, jenž / jsme s sebou měli. / Spořádajíc se párem, / všech duší přes pět set, / zpívajíce písně z Harfy, / starý i mladý kmet.“ Ústí pak do vize tichého, pokorného života v Berlíně: „Roku tisíc sedum set / šest a třidcátého, / dostaven český kostel, / z rozkazu Božího. / Buď vděčen národ český / a Boha oslavuj, / že Fridrich Wilhelm, Pruský / král jest jak otec tvůj.“ Český kostel však už v Berlíně nestojí. Válka ho smetla...

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.