17. května 2015 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Newman, škamna, senioři

Studující senioři již pravděpodobně žádné technické inovace či byznysové strategie nevymyslí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studující senioři již pravděpodobně žádné technické inovace či byznysové strategie nevymyslí. | foto: Shutterstock

Vzhledem k novým zpupnostem mocidržců i otřásání některých soukromých škol se opět vášnivě hovoří o univerzitách. Je to aspoň šance hovořit i o jiných podobách univerzit, o nichž se hovoří málo. Dnes o univerzitě třetího věku. Z pohledu „kapitánů průmyslu“ je bezcenná. Studující senioři již pravděpodobně žádné technické inovace či byznysové strategie nevymyslí. Z pohledu „kapitánů vědy“ je taktéž bezcenná. Studující senioři již pravděpodobně žádné body do scientometrických žebříčků a citačních indexů nevyrobí.

Leč obojím kapitánům je třeba připomenout, oč by na univerzitě vlastně mělo jít. Konkrétní faktografické znalosti, použití pro praxi a byznys – to jsou jen vedlejší aspekty celkového budování důstojných lidských bytostí. Je dobré, že dominikáni v nakladatelství Krystal OP vydali klasickou práci Idea univerzity Johna Henryho Newmana, zakladatele Irské katolické univerzity v Dublinu – a je smutné, že si této knihy veřejnost, i ta univerzitní, málo povšimla. Sub specie Newmanova výkladu je univerzita třetího věku jednou z nejčistších realizací univerzitní ideje. Neboť zde nejde o zisk ni slávu. Jde o čirou radost z poznávání, z disputací, z konfrontování osobních zkušeností se zkušeností mistrů minulosti.

Čirá radost je i přednášet pro univerzitu třetího věku. Studenti věku staršího než jejich profesoři chodí pilněji než studenti věku obvyklého, diskutují ochotněji, a pořádá-li se akce typu výstavy či exkurze – kteří že studenti tam určitě dorazí? Nejde jen o radost studentů seniorů a jejich přednášejících. Měla by to být i radost celé společnosti, protože senior, který se vzdělává a který takto obcuje s mladší generací, se nenechá oblbnout zpupnými mocidržci a jinými demagogy. Ba, může pomáhat jiným, právě i mladším, aby se oblbnout nenechali.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Adecco spol. s r.o.
Pracovník výroby - Kroměříž

Adecco spol. s r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 19 000 - 25 000 Kč