8. března 2015 19:25 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Pád novináře Jana Petránka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 138Diskuse
Kreml (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreml (ilustrační foto) | foto: wikipedia.com

Takovou pěknou knížku memoárů napsal novinář Jan Petránek. Tak pěkně pokorně ji pojmenoval Na co jsem si ještě vzpomněl. Tak pěkně s nadhledem v ní vzpomíná zvláště na dramatický rok 1968 v rozhlase, na vysílání v čase sovětské okupace a na své protloukání dělnickými profesemi a policejní šikanování v čase Charty 77. Tak jsem si Jana Petránka vážil, tak rád se s ním občas potkal. Tak rád bych tuto veteš napsal prostě jako recenzi na knihu zasloužilého a dobrosrdečného muže.

Jenomže v posledních měsících a týdnech se lze od Jana Petránka dočíst, na blozích pro Českou televizi či jinde, například takovéto výroky: „Protiruská politika, kterou praktikuje Evropská unie v německé režii, ale pod taktovkou nadnárodních tvůrců koncepcí světového vývoje... Kreml ví, že ustupovat už nemá kam.“ Či že Krym je „ruský strategický klenot“ a že „Putinův vpád na Krym byl obranný tah“. Či že „Německo potřetí začalo světovou válku, jen trochu jinak.“ Jinak řečeno – i Jan Petránek se přidal k těm, kdo u nás papouškují teze propagandy ruského režimu, kořeníce je navíc spikleneckými teoriemi.

Je to nevýslovně smutné a těžko vysvětlitelné. U mnohých z těch, kdo se zapojili do Putinova propagandistického tažení, to lze celkem snadno objasnit frustrací, komoušstvím, hloupostí, primitivním antiamerikanismem, penězi nebo kombinací toho všeho. Ale jeden z doyenů české žurnalistiky, který už nemá ničeho zapotřebí a který toho tolik ví o sovětském režimu i o starších ruských dějinách?

„Třetí světová válka“ je také jednou z figur Putinovy rétoriky. Ale již ta reálná válka informací, ve které bojujeme, nemilosrdně prověřuje duchy a charaktery. Ani věk, ani zkušenost, ani statečnost v předchozích válkách s prolhanými režimy zjevně nejsou zárukou, že člověk nepodlehne a nepopře všechno, čím býval.

  • 138Diskuse
Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz