1. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Radosti vlastencovy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Volební urna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA První radost: Ať už v českých volbách uspěly kterékoliv strany, zcela do háje šli – protentokrát! – čeští fašisté. Ti, kteří zneužívají krásné slovo vlastenec. Zvláště radostný byl senátní výsledek v Děčíně, kde známý Klausův „odborník“ na česko-německé vztahy skončil úplně poslední.

Druhá radost: Když ministr školství pověřil Klause vytvořením koncepce českého vzdělávání, zvedla se vlna protestů tak veliká, napříč politickými stranami a konfesemi, že ministr Klause s hanbou stáhl. Věru je to „druhý nejlepší ministr školství“–měřeno laťkou, kterou určil Klaus, když za nejlepšího označil Josefa Dobeše, za něhož na ministerstvu vzhůru stoupal pan Bátora.

Třetí radost: V ukrajinských volbách prohráli tamní fašisté. S nimi prohráli i čeští fašisté a kremlofilové, kteří na internetu přesvědčovali veřejnost, že prý tam řádí banderovská „komanda s hákovými kříži na helmách“ (citát z Literárních novin!). Až příliš optimistický je Pavel Šafr, když si myslí, že se českým kremlofilům zhroutil svět. Jejich svět je příliš virtuální, než aby se mohl zhroutit pod fakty. Ale teď mají své protiukrajinské štvaní o trochu těžší.

Čtvrtá radost: Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima i předchozí rektor Václav Hampl oznámili, že nepůjdou na oslavy státního svátku, když tam nesmějí jejich kolegové rektoři.

Pátá radost: Když se oslavy státního svátku mění na večírek svazu česko-rusko-čínské družby, je tu důstojná alternativa. Tentýž večer státního svátku předává Člověk v tísni v Lucerně cenu Příběhů bezpráví za odvážné činy a postoje v období komunismu. V době psaní Staré veteše ještě nevím, kdo ceny letos dostane. Jisto ale je, že zde pod Hradem dostanou ceny slušní lidé a předávat je také budou slušní lidé. Tolik radosti! I vyvěsil jsem z balkonu českou vlajku.

  • 6Diskuse


Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky