Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

PUTNA: Růže v počítači

PRAHA - Z keře popínavé růže ustřihl jsem si snítku do vázy u počítače. Když začala opadávat, jak jest přirozeností růže, sneslo se několik okvětních plátků přímo do klávesnice. Jaké protikladné setkání – růže a klávesnice. Ale vždyť to je odvěké setkání: růže a písmena.
  16:25

Ze všech textů světové literatury, od středověkého Románu o růži přes Goethovu Růžičku až po Ecovo Jméno růže, vybavil se mi epitaf Rainera Marii Rilka: Růže, jak čistý protiklad.

Rozrušen tím poetickým protikladem, vyšel jsem do zahrady, kde v altánu čekala hromádka rozečtených knih. Mezi nimi David Hume, Dialogy o přirozeném náboženství, které loni vydal česky Dybbuk. Kniha pokládaná za nábožensky neuctivou, vlastně se však jen pokorně tázající, co vlastně můžeme vědět. A hle, po Humovi se pomalu šine hlemýžď. Hlemýžď na Humovi! Jak čistý protiklad! Co by na to řekly postavy platónského dialogu, diskutující o možnostech poznání Boha skrze tento svět či skrze rozum? O čem svědčí takový úkaz? O Bohu, nebo proti Bohu?

Rozrušen tím poetickým protikladem, vsedl jsem na kolo a jel mezi vesnicemi. Na bráně jakéhosi zemědělského podniku uzřím tajemné slovo: Sepedan! Není to název firmy, neplyne z něho, co tu vyrábějí; to zůstane tajemstvím. Je to název firmy, která to tu hlídá. Ale v mysli se vynořilo slovo Sepandán, což je postava z knihy Věry Linhartové Přestořeč (1966). Sepandán je bytost, která ostatním svou tichou, ale intenzivní přítomností rozhazuje ustálené představy o světě. Sepandán se mu říká podle francouzského „cependant“ – „přestože“, „a přece“.

Růže v počítači, hlemýžď na Humovi, Linhartová na bráně: přestože ty jevy vypadají nicotně – přece se v nich zračí šance letního zpomaleného času: vidět „čisté protiklady“.

Jak to píše Sepandán u Linhartové: „Pevné obrysy věcí se smršťují.“

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...