130 let
10.-14.4. V hospodě U Švejka, hned vedle našeho hotelu, jsem zpracovával jednou fotky. Plzeň tu měli za poloviční cenu než jinde horší piva místní. A některé nápisy v češtině.

10.-14.4. V hospodě U Švejka, hned vedle našeho hotelu, Švejk na vývěsním štítu v hospodě. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PUTNA: Švejk v Londýně

Názory
  •   9:17
PRAHA - Česká ambasáda v Londýně pořádala minulý týden konferenci o Švejkovi. Jak děl pan velvyslanec Žantovský, Švejk je věru specifický český příspěvek k imaginaci první světové války, jejíž sté výročí nám leží v týle.

Jak ukázala britská historička Katya Kocourek na komplikovaných vztazích mezi „antihrdinou“ Jaroslavem Haškem a hrdinou československých legií Rudolfem Medkem, není (naštěstí) příspěvkem jediným. A jak jsem v Londýně připomínal připomínáním hořkých švejkologických meditací Karla Kosíka, Jindřicha Chalupeckého či Vladimíra Vokolka, ambivalence tohoto našeho příspěvku nás nepřestává znepokojovat. Tedy, „nás“: ty, kdo jsou ochotni podívat se pod povrch zjednodušeného haha-obrazu Švejka coby bodrého hospodského strejce.

V úvahách o Švejkovi kráčel jsem tak po londýnských parcích. V Green Parku narazil jsem na nový, roku 2012 postavený pomník pro britské letce. Zarámována do architektury nesmrtelného neoklasicismu, skupina mužů hledí na něm odhodlaně k nebi. Provázejí je citáty z Churchilla a z Perikla (jak se na klasicizujícím pomníku sluší).

Periklovský citát praví, že svobodu má pevně jen ten, kdo je ochoten za ni bojovat. To zní vznešeně, kdo by nesouhlasil. Problém je v tom, že právě vznešená slova se mohou stávat směšným žvástem v nepatřičných ústech. Jistě i Švejk by v příhodné situaci, když by se to od něj v momentální situaci očekávalo – třeba když by byl pozván k oslavě hrdinů druhé světové války – odhlaholil: „Poslušně hlásím, svobodu má pevně jen ten...“

Mělo by to asi stejnou váhu, jako když jindy volal: „Ať žije František Josef I.!“ Jeho tukem podlitá a chlastem zakalená očka by se přitom stejně lišácky usmívala. Právě na obranu proti všem švejkům této doby jsem vděčen i za toho nepříliš povedeného britského lva na památku letců, umístěného nyní na Klárově.

Autor: Martin C. Putna
  • Vybrali jsme pro Vás