23. listopadu 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Tyjátr sametový

Z listopadových dnů 1989 v Praze na Václavském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z listopadových dnů 1989 v Praze na Václavském náměstí. | foto: ČTK

PRAHA Že sametová revoluce roku 1989 měla v sobě prvky divadelnosti, karnevalu či, jak se dnes antropologicky říká, „lidové festivity“ – o tom už divadelní vědci psali, viz soubor studií, který vyšel v časopise Theatralia roku 2009.

Letos se šance vnímat a trochu znovuprožívat tehdejší divadelnost zvýšila tím, že se v Čechii poprvé konala Noc divadel, a to ze 16. na 17. listopadu, vytvářejíc jakousi vigilii, „celonoční bdění“ před svátkem samotným.

A aj, tajemné sametové stužky souvislostí vinuly se přitom mezi divadly i mezi sedmnáctým listopadem. V Divadle Archa Ondřej Hrab uspořádal přednášku o dějinách Archy, jež začaly E. F. Burianem a jeho vizí propojení divadla s životem a s „lidovými festivitami“ – a došly nového impulzu mj. spoluprací s Peterem Schumannem a jeho souborem Bread and Puppet.

Ano, chléb a loutky, ony gigantické a trochu strašidelné loutky hrající na slavnostech pod širým nebem, často s politickým, revolučním podtextem.

Když člověk přešel do Divadla Disk, mohl uzřít představení Vojna dle E. F. Buriana, složené z textů lidových písní, říkadel a zaříkadel; a v předsálí mohl v davu zažít euforii, jež sama byla divadelní až až.

A když pak druhý, sváteční den vyšel k Národnímu divadlu, mohl si užít Sametové posvícení. V satirickém průvodu pochodovaly vpravdě „breadandpuppetovské“ loutky. Ano, byly trochu strašidelné. Ale strašidelné byly i podněty, jež mladé lidi dovedly k uspořádání tohoto sametového tyátru. V průvodu mimo jiné pochodovalo obrovské korečkové rypadlo ničící domy vyděšených lidí v severních Čechách, vykrmené prase z Let provázené cikánskými houslemi či invalidní vozík povýšený na ironický piedestal.

Ne, masy se k průvodu nepřidaly. Ne, revoluce nepovstala. Byla to „jen“ taková festivita.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.