Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

PUTNA: Vodňany se čtou

Názory

  6:00
PRAHA - Jel jsem zas zvizitýrovat tiché a spanilé Vodňany, město v posledních letech rozkvétající zejména díky spolku Vodňany žijou a osvícené radnici. Kam se člověk ve Vodňanech a okolí rozhlédne, tam literární stopy.

Jako první byl v hrobce Slavín v roce 1901 pochován básník Julius Zeyer. foto: www.vysehradskyadvent.cz

Na náměstí v galerii lze pobýt v nábytku, uprostřed něhož ve Vodňanech pobýval Julius Zeyer. Na domě, kde Zeyer bydlíval, budou v září odhalovat bustu Jana Zrzavého, který se ve Vodňanech usadil z důvodů také literárních – jako vášnivý čtenář a později ilustrátor Zeyerových zasněných textů, toužící ztotožnit se s osobně nepoznaným mistrem i skrze Vodňany coby „domov volbou“.

Zeyer rád chodívával na poutní místo Lomec. Kdo se vydá v jeho stopách, dojde mezi rybízovými poli nejprve do Chelčic. Josef Holeček, rodák z blízkých Stožic, si v Našich stěžoval, že památka Chelčického je místní muž neznáma. Už není, vedle kostela je pamětní síň. Kdo vystoupá dál na Lomec, najde nejen místo blaženého ticha, ale i hřbitůvek, kde si Zeyer přál být pohřben, ale přání mu nesplnili; a také citáty z díla Františka Hobizala – místního kněze a autora výborného, dobrosrdečného, ku smíření lidí i národů vyzývajícího lidového čtiva.

Kdo sestoupí z Lomce zas dolů, narazí na kapli a bývalé lázničky Máří Magdalény. Informační cedule kupodivu nabízejí literaturu jiného druhu – ezoterické bláboly Ing. Pavla Kozáka o vesmírné energii, kterou si prý lze tady nacucat obcováním s duchovní bytostí Magdalénou. I magdalénské místo je však spojeno se Zeyerem. František Herites ve Vodňanských vzpomínkách líčí, jak si Zeyer ve zdejší hospodě chtěl objednat kávu; pak víno; pak vodu; leč šenkýř odvětil: „Tady pije každý jen pivo.“ Když Zeyer zdvořile a sebeomluvně opáčil „To já nepiju“, „venkovan se udivil (...) ale svůj jihočeský klid neztratil: Tak jdou s Pánem Bohem.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!