Stále se rozrůstá web o šumavských německých spisovatelích s názvem Kohoutí kříž (Kohoutikriz. org), který buduje Jihočeská vědecká knihovna a v ní Jan Mareš. Kdo chce, vidí, že společenství Němců v českých zemích bylo názorově rozrůzněno – podobně jako to české.
V českém kulturním vzpomínání na Němce bývají pochopitelně zdůrazňováni spíše ti „dobří“ Němci – ti, kteří se ve třicátých letech k nacismu nepřipojili, nebo s ním dokonce bojovali. Těžším krokem je zkusit se něco nepředpojatě dozvědět i o názorech sudetské politické reprezentace, ano, i té nacionální – což ještě neznamenalo nacistické! Příležitost k tomu skýtá kniha The Devil’s Wall. The Nationalist Youth Mission of Heinz Rutha (2012), kterou napsal britský historik Mark Cornwall.
Cornwallova kniha je biografií jediné osobnosti, vůdce sudetoněmeckého mládežnického hnutí. Skrze ni však Cornwall ukazuje na některé málo známé kulturní kontexty tohoto hnutí i jeho vnitřní diferenciace. Mimo jiné na názorové sblížení mládežnického hnutí, které hlásalo program „zdravého, přírodního mládí“ a vztahu ke krajině, se Sudetendeutsche Partei a s Henleinem osobně.
ČTĚTE TAKÉ |
Ukazuje však i jemnou názorovou diferenci mezi Ruthou a Henleinem. V ní Rutha představuje oproti Henleinovi ono (relativně) umírněné křídlo, doufající spíše v jakousi pokojnou federalizaci středoevropského prostoru, včetně významné role stavovského Rakouska. Nebylo z toho nic, radikálové vyhráli. Ale to už tak bývá, a nejen u Sudeťáků.