Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Zahradní mytologie

Názory

  18:18
Zahrada na prahu máje jest plna nejen květů, ale také literárních odkazů, zvláště k antice. Copak narcis a hyacint, jak na záhoně bratrsky a ladně žlutomodře kvetou. O těch každý ví, že to jsou mytologičtí pánové Narkissos a Hyakinthos a že z jejich příběhů plyne morální ponaučení.

Vladimír Ilijič Lenin foto: Shutterstock

Narkissos to přeháněl s hleděním na sebe sama, Hyakinthos se sportem – a připletl se Apollónovu vrženému disku do dráhy. Ovidius vypráví v Proměnách, jak se posléze v květiny proměnili.

I jiné rozkvetlé rostliny však nás mohou vést v duchu do Řecka. Takový obligátní šeřík, to je přece botanickým názvem „syringa“. I připomíná nám nymfu Syrinx, do které se zamiloval kozlonohý Pan, a když se mu proměnila, vyrobil si z ní flétnu (byť ze šeříku by asi šla flétna špatně vyrábět). I o tom pěje Ovidius. Meduňka se správně jmenuje „melissa“, tedy včela, což připomene zase Vergiliovy Zpěvy rolnické, kde se barvitě vypráví, jak se včelstvo rodí z útrob mrtvého býka a tak příroda dovršuje svůj koloběh proměn.

Keř nazývaný lidově jasmín, správně pustoryl, je „philadelphus“, v překladu „bratromilovný“. Odkazuje tedy k ideji přátelského soužití lidstva ik americké Philadelphii, kterou takto řecky nazvali její zakladatelé, pacifističtí kvakeři. Kosatec je vlastně paní Iris, poselkyně bohů, o níž pro změnu pějí bratři Čapkové ve hře Ze života hmyzu „Iris, široká jak čtyry’s“. Ale kosatce ještě nekvetou.

Tak šlo by v zahradách mytologizovat ad infinitum. Ale dost, aby se člověk z těch mýtů nepomátl, vlastně nepomýtl. Někdy je mýtů tolik, že je třeba provést demytizaci. V zahradě je zase třeba provést demátizaci, totiž radikální okleštění máty, jež bují a dusí vše kol sebe, podzemními výhony proráží bariéry a roste tím víc, čím víc sekána... Inu, jako jistá mytologická příšera jménem Hydra.

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....