30. listopadu 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Zavražděný je vinen

Zádušní mši sloužil sloužil kněz Tomáš Halík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zádušní mši sloužil sloužil kněz Tomáš Halík. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Ne vrah, ale zavražděný je vinen.“ Tento název novely Franze Werfela se mi vybavil, když se minulý týden začalo v různých ouřadech a komisích, jakož i v různých médích, s vážnou tváří řešit, zda je dílo Tomáše Halíka dostatečně vědecké. Nakonec se ouředně a komisně usoudilo, že asi přece jen je.

„Zavražděný je vinen“: „Řešen“ byl Tomáš Halík. Zato byl jen málo řešen ten, kdo Halíka napadl a pokusil se ho „zavraždit“, totiž zpochybnit jeho vědeckou i veřejnou autoritu.

I Česká televize uvedla, že Daniel Solis je „akademik“. Jenže Daniel Solis je především internetový publicista, který se pohybuje v oné podivné sféře, kde se prolíná krajně pravicový a krajně levicový extremismus. Jeho dominantním tématem je „varování“ před světovými spiknutími a napadání jeho „agentů“ – jednou Halíka, jindy Václava Havla či nejnověji Daniela Hermana coby prý agenta islámských teroristů.

Pokud pak jde o ouředně uznané výsledky z RIV, které formálně potvrzují, že ten či onen autor vydává vědecky relevantní texty – pod jménem Daniel Solis je výsledků přesně NULA. Opakuje se situace z doby přesně před dvěma lety, kdy jiný publicista z téže sféry, Petr Hájek, náhle „objevil“, že Halík prý vůbec není kněz – a mediální i církevní scéna o tom začala vážně diskutovat.

Jména „Hájek“ a „Halík“ se tak na chvíli vyskytla na podobné úrovni. Kdo je vrah, kdo je zavražděný? Nejsou to prostě jen jacísi dva, kteří se hádají a, jak dí zrůdné úsloví, „každý má kousek pravdy“?

Přesně tohle je vítězství těchto pomlouvačů, moderních vlajkařů, mentálních vrahounů. Tím, že výmysly a udáními napadají intelektuální a morální autority (které jistě nejsou nekritizovatelné – jde jen o to JAK), je stahují na svou úroveň a sebe tím jakoby povyšují na jejich. A úroveň celé společnosti se propadá zase o kousek níže.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.