Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Zrození rusofobie

‚Zeměpis může být těžký‘, vzkázala Kanada Rusku přes mikroblogovací síť Twitter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ‚Zeměpis může být těžký‘, vzkázala Kanada Rusku přes mikroblogovací síť Twitter. | foto: TwitterReprofoto

Rusofobie: jedno ze slov, která část naší publicistiky - někdy cíleně, někdy z lenosti - převzala z kremelské propagandy. Zdánlivě slovo neutrální, popisné. Fobie, iracionální strach, může být z čehokoliv.

Arachnofobie je strach z pavouků, ochlofobie z davu atd. Jistě jsou opravdu lidé, ve kterých vyvolává sám zvuk ruštiny podobné pocity jako v jiných vzhled pavouka. Jenže kremelská propaganda umně využila toto slovo jako univerzální nálepku: Nesouhlasíte s Putinem? Tak jste rusofobové!

Tož to by se mohlo se stejnou logikou říci, že kdo nesouhlasí se Zemanem, jsou čechofobové. Jak slovo „rusofobie“ přišlo ke hvězdné kariéře? První ho jako bojové heslo použil Igor Šafarevič. Než ho použil, těšil se již mezinárodní proslulosti jednak coby matematik, jednak coby disident, především však coby přítel Solženicynův.

Spolu sestavili sborník Iz pod glyb (Zpod balvanů), který vyšel v samizdatu a pak v Paříži roku 1974, pokus o znovuzrození nábožensky orientované ruské esejistiky.

Už zde Šafarevič lká nad zkázou ruského národa. Ještě však neříká, že ví, kdo za to může. To řekl až v textu Rusofobie z počátku 80. let, který vyšel v Rusku roku 1989. Může za to „malý národ“, který se uhnízdil uvnitř velkého, bytostně ho nenávidí a chce ho zevnitř rozložit a zničit, protože má v sobě zakódovánu touhu po světovládě.

Který „malý národ“? No přece Židé! V literatuře ukazuje svou nenávist k Rusku třeba Isaak Babel či Ilf a Petrov, v současném disentu a literární vědě Andrej Siňavskij (který mimochodem není Žid, ale v záměrné provokaci použil židovský pseudonym Abram Terc).

V politice Rusko záměrně ničili židobolševici. Vražda posledního cara a jeho rodiny nebyla jen běžným aktem teroru - byla to židovská rituální vražda! Tak pravil Šafarevič. A novému carovi se jeho termín zalíbil.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.