16. března 2009 8:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Řápková poráží dělníky

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS). | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Ti lidé si prostě musí uvědomit, že pokud se nebudou chovat slušně, tak nebudou jíst. - Tak to v televizi řekla chomutovská primátorka Řápková. Vycházející hvězda ODS volí slovník, který je v Praze spojován s extremisty. Jenže v regionu právě její přístup k neplatičům extremisty poráží.

Lépe než průzkumy o tom vypovídá „hlasování nohama“. Dělnická strana, která včera představila Litvínovu svého stínového starostu, pohořela. Na předem medializovaný sraz přišly jen desítky lidí.

Tak jako Řápková mluvil Haider, shrne to pražský liberál. A že ona bere právě českým Haiderům vítr z plachet? To je cesta do pekel, neboť sama ODS nasákne fašizujícími prvky „dělníků“. Sám ale neposkytne recept, který by extremistům voliče odlákal. Naproti tomu lidé v severních Čechách, kteří si dělají legraci z ministra Kocába a vůbec z Prahy, skrze Řápkovou na „dělníky“ zapomínají. Co s tím? Vyměnit lidi, vyměnit voliče tak, aby hlasovali pro Kocába?

„Regiony začínají vytvářet vlastní vzpurný politický diskurz, který probouzí místní démony, o nichž evropská nomenklatura neví, jak je zahnat,“ napsal o Haiderově úspěchu Václav Bělohradský. V Česku není klasická regionální politika, jak ji známe třeba z rakouských Korutan. Jestli ji však někde regionální diskurz vytváří, jsou to právě severní Čechy. A pokud tu debatu velké strany paušálně odmítnou jako rasistickou, mohou region ztratit tak, jako Vídeň přišla o Korutany. Tohle naznačuje Řápková.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)