7. března 2017 11:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Rathovo svědectví. Nápínání politických a justičních elit nebere konce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Právnička bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha u soudu odmítla tvrzení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právnička bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha u soudu odmítla tvrzení... | foto: ČTK

PRAHA Proboha, David Rath se rozhodl mluvit. Že by po pětiletém bobříkovi mlčení ve sledovaném případě, který zlidověl jako sedm milionů v krabici od vína, nastal průlom? Nadšení vyšetřovatelů zhořklo, když místo popisu toho, co lékaře přivedlo do policejní cely, zazněly skryté výhrůžky klíčovým silám uvnitř vládní koalice.

Obžalovaný exhejtman se nejprve v médiích rozpovídal o sociálních demokratech. Kdože všechno věděl o financování kampaně, kdo ji řešil. Zavzpomínal i na dary. Vzkaz mateřské straně zněl jasně — kdybych chtěl, můžu vás před nadcházejícím stranickým sjezdem i podzimními volbami pořádně potrápit. Dovedně to propojil i s útokem na druhého muže koalice Andreje Babiše, který si myslí na křeslo příštího premiéra. A to když se David Rath pasoval do role důležitého svědka v kauze Čapí hnízdo.

Tedy toho příběhu, který lídra ANO nepříjemně oslabuje. Důvod? V době, kdy Rath vedl Středočeský kraj, vydal úředníkům pokyn, aby překontrolovali dotace vyplacené firmám. Jak řekl portálu Seznam.cz, s majitelem Agrofertu, pod nějž farma několik let spadala, se několikrát sešel. Dvojitý zásah jednou ranou.

Rathovo tažení proti establishmentu ale neskončilo. O víkendu přišel s tvrzením, že ho prý kauza Čapí hnízdo ohrožuje. „K této věci už s ohledem na možné mé ohrožení nebudu dávat žádné informace. Jen to, že všechna fakta jsem podrobně popsal a bezpečně uložil a budou použita v případě, kdyby se mi něco stalo,” poslal Právu tajemný vzkaz.

David Rath toho ve svém procesu vyzkoušel opravdu mnoho. Jako první zaútočil na policisty, státní zástupce a později i soudce. Dovedně využíval všech zákrutů trestního řádu. Naposledy mu vyšla sázka na odvolání k Vrchnímu soudu v Praze, který loni v listopadu případ vrátil na začátek kvůli údajně vadným odposlechům.

Nyní Rath, který si ve svém postavení může dovolit i vymýšlet, zařadil vyšší rychlostní stupeň. Nabídl pomoc při vyšetřování možného zločinu v nejvyšších patrech české politiky a byznysu (ale nikoli ve vlastní kauze!). A už mu hrozí nebezpečí a cítí se ohrožen. Možná přemýšlí o politickém azylu v cizině.

Ostatně stíhání v Česku se útěkem do Velké Británie vyhýbá i miliardář František Savov. Je přesvědčen, že nemá zaručeno právo na spravedlivý proces. Už dva soudy v Londýně mu ale neuvěřily.

  • 16Diskuse


Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!