16. ledna 2014 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

REJŽEK: Poslanci Ondráčkovi k výročí bití při Palachově týdnu

Hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech. | foto: MAFRA - Jan Zátorský

Samozřejmě, musím dnes přičinit pár řádků k pětadvacátému výročí Palachova týdne. O tom, jak mě, nezkušeného demonstranta, tehdy 19. ledna na Václaváku sebrali, jsem referoval před pěti lety v tomto listě, nerad bych se opakoval. Mám však k jubileu pod lupou ke zkoumání dva pozoruhodné exempláře, na jejichž případu chci demonstrovat, kam jsme se za to čtvrtstoletí dostali a jak chatrná je lidská paměť.

Koho by zajímal vskutku věrohodný popis tehdejšího dění, ať si nalistuje týdeník ministerstva vnitra Signál, kde se v článku Pražský týden líčí odporná činnost těch, „kteří chtějí narušit klid nás všech“. Autor nás naštěstí ujistil, že „základy a nosné zdi naší socialistické společnosti jsou postaveny pevně a dobře. Z toho neslevíme.“

Tím novinářským zedníkem byl Stanislav Motl, důvěrník StB Michl, po Listopadu tzv. lovec nacistů, reportér pořadu TV Nova Na vlastní oči, nyní autor relace ČRo Dvojka Stopy, fakta, tajemství… Když už tak rád pátrá po stopách a faktech, jistě ho potěší připomenutí jeho dávného hanebného tajemství.

Ještě výživnější připomínkou dnů, kdy lidé na ulicích konečně ztratili strach a nahlas zatoužili po svobodě, je jeden z mužů, který proti nim stál v uniformě strážmistra se štítem a obuškem a nezdráhal se ani mlátit dívky. A jeho dnešní strmá dráha. Jmenuje se Zdeněk Ondráček a je ctihodným poslancem Sněmovny, ovšemže za polepšenou KSČM. Bylo by zajímavé vědět, jestli předešlý život přiznal 2999 voličům, kteří ho loni v královéhradeckém kraji zvolili. Kádrový dotazník měl vzorný.

ČTĚTE TAKÉ:


Dělník v papírnách ve Svobodě nad Úpou se nechal nalít do Sboru národní bezpečnosti, v srpnu 1989 duchapřítomně vlezl do KSČ, studoval esenbáckou školu a kariéra kulminovala. Jako člen pohotovostního pluku si bouchl i na Národní třídě. Na YouTube se zachovalo jeho vyprávění pro ČT, v němž coby agitátor čety lže o tom, jak na ně demonstranti házeli kostky, a měli u sebe dokonce i jehlice na pletení!

U policie kupodivu přežil polistopadové prověrky a je neskutečné, že časem se stal vyšetřovatelem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Bokem sfoukl hned dva doktoráty. Ke všemu onen sluha represivního režimu dřepí v parlamentní komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby! Jak mohla tahle figurka získat od NBÚ prověrku pro stupeň utajení přísně tajné? Ptejme se ředitele Dušana Navrátila.

Takže stručně. Pane Ondráčku, jako jeden z těch, proti nimž jste tehdy zasahoval, žádám, abyste nám k výročí dal dárek, vzdal se poslaneckého mandátu a věnoval se třeba zastupitelstvu Trutnova, kde určitě budete nekompromisně odkrývat pletichy starosty Ivana Adamce. Nebo můžete vyučovat další mladé generace lásce k demokracii na gymnáziu v Úpici, kde stihnete být navíc zástupcem laskavé ředitelky ing. Jany Nývltové CSc., která dosud nebyla schopna odpovědět na můj e-mailový dotaz, jestli jí nevadí, koho má v ústavu. Pakliže neodstoupíte, dovolte mi, abych Vás již navždy považoval za bezectnou zrůdu. S přátelským pozdravem…

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.