6. dubna 2017 1:49 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ostudou Řep je tunel Slánská

Protihluková stěna přezdívaná tunel Slánská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protihluková stěna přezdívaná tunel Slánská | foto: ARCHIV RADNICE

ŘEPY (Praha 17) Určitě bych „ostudou Řep“ pojmenovala roky chátrající a nefunkční protihlukovou stěnu, pro místní známou spíše jako tunel Slánská. Jedná se o stavbu, která je dlouhé roky v dezolátním stavu a vlastník, kterým není nikdo jiný než Magistrát hlavního města Prahy, se k této stavbě nehlásil.

Již v roce 2011 vedení řepské radnice žádalo magistrát o okamžitou opravu respektive náhradu za jiné protihlukové opatření. Po Slánské projede každý den více než 20 tisíc automobilů, včetně nákladních a autobusů. Naše radnice nechala na vlastní náklady v minulých letech zpracovat hlukovou studii, která prokázala překročení povolených hygienických limitů. Hlavním problémem byl zejména hluk, který překračoval 70db. Následně stavební úřad vyzval vlastníka stavby k nápravě. Na podzim roku 2015 došlo k odstranění veškerých výplní. To samozřejmě danou situaci ještě zhoršilo a nám zůstal v Řepích ohavný žlutý skelet, jehož původní funkce spočívající v potlačení hluku zejména k okolní zástavbě tímto definitivně zanikla. V současné době plní pouze funkci nosiče veřejného osvětlení a světelné signalizace.

Ale abych nebyla pouze negativní, podařilo se nám magistrát nakonec donutit k vytvoření nového návrhu nové protihlukové stěny, který byl v polovině loňského roku představen také řepské veřejnosti a již se projektuje. Pokud nedojde k nepředpokládaným průtahům, tak by měl magistrát starou konstrukci ještě v letošním roce začít demontovat a zároveň začít stavět novou.

Nemohu říct, že se můžeme těšit, já bych byla samozřejmě radši, kdyby se žádná stěna stavět nemusela. Nemyslím si totiž, že zrovna toto patří do sídliště, ale ochrana zdraví je přednější. Navrhovaná protihluková stěna má být z vnější strany ozeleněná, aby nepůsobila tak odpudivě, jak tomu bylo zejména v posledních letech. Nezbývá než doufat, že tato „řepská ostuda“ z naší městské části brzy zmizí.

Jitka Synková, starostka Prahy 17, ODS

Jitka Synková, starostka Prahy 17, ODS

JITKA SYNKOVÁ, starostka obce Řepy (ODS)

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz