10. ledna 2019 1:52 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Musíme se připravit na sucho

I bouřky se v loňském roce Říčansku záhadně vyhýbaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I bouřky se v loňském roce Říčansku záhadně vyhýbaly | foto: ARCHIV RADNICE

ŘÍČANY (Středočeský kraj)  Velký úkol, nejen pro nás na radnici a nejen pro letošní rok, je připravit se na sucho. Protože bez vody není života.

Rok 2018 byl rokem, kdy naši zem znovu postihlo sucho. V Říčanech po celý rok prakticky nepršelo a našemu městu se poněkud tajemně vyhýbaly i bouřky. Z vyhřátého Říčanska sálal teplý vzduch, se kterým odešla vláha. Na prach vyschla Rokytka. S přírodovědci jsme v posledních mizejících kalužích zachraňovali tisíce vzácných rybek - střevlí potočních. Oblíbené koupaliště Jureček bylo bez vody i bez radosti cachtajících se dětí. Městské ulice nedávaly stín, suchem oslabené stromy usychaly nebo je napadli škůdci. Kůrovcová kalamita zdecimovala oblíbená lesní místa. Vyschly mnohé studně a na Říčansku lidé pocítili závislost na cisternách s vodou.

Voda je život. Říčany se proto musí na sucho připravit. Je to úkol nejen pro radnici, ale pro každého z nás. Přivítáme každý nápad, pomůžeme radou majitelům rodinných domů, s vlastníky polí a pozemků můžeme připravit projekty vhodných úprav krajiny. Uvítáme spolky, které budou chtít upravovat studánky, vytvářet přírodní hrázky pro zadržení vody nebo budou chtít čistit potoky a jejich okolí od plastů i jiného harampádí. To bude důležitý úkol pro letošní rok.

VLADIMÍR KOŘEN, starosta Říčan, Klidné město

VLADIMÍR KOŘEN, starosta Říčan, Klidné město

VLADIMÍR KOŘEN, starosta Říčan, Klidné město

Advantage Consulting, s.r.o.
MARKETINGOVÝ PRACOVNÍK – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz