Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musíme se připravit na sucho

Starostové píší

  1:52
ŘÍČANY (Středočeský kraj) - Velký úkol, nejen pro nás na radnici a nejen pro letošní rok, je připravit se na sucho. Protože bez vody není života.

I bouřky se v loňském roce Říčansku záhadně vyhýbaly foto: ARCHIV RADNICE

Rok 2018 byl rokem, kdy naši zem znovu postihlo sucho. V Říčanech po celý rok prakticky nepršelo a našemu městu se poněkud tajemně vyhýbaly i bouřky. Z vyhřátého Říčanska sálal teplý vzduch, se kterým odešla vláha. Na prach vyschla Rokytka. S přírodovědci jsme v posledních mizejících kalužích zachraňovali tisíce vzácných rybek - střevlí potočních. Oblíbené koupaliště Jureček bylo bez vody i bez radosti cachtajících se dětí. Městské ulice nedávaly stín, suchem oslabené stromy usychaly nebo je napadli škůdci. Kůrovcová kalamita zdecimovala oblíbená lesní místa. Vyschly mnohé studně a na Říčansku lidé pocítili závislost na cisternách s vodou.

Voda je život. Říčany se proto musí na sucho připravit. Je to úkol nejen pro radnici, ale pro každého z nás. Přivítáme každý nápad, pomůžeme radou majitelům rodinných domů, s vlastníky polí a pozemků můžeme připravit projekty vhodných úprav krajiny. Uvítáme spolky, které budou chtít upravovat studánky, vytvářet přírodní hrázky pro zadržení vody nebo budou chtít čistit potoky a jejich okolí od plastů i jiného harampádí. To bude důležitý úkol pro letošní rok.

VLADIMÍR KOŘEN, starosta Říčan, Klidné město

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!