4. května 2017 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ROKOS: Rozum versus chaos. Macron a Le Penová se ve finální debatě míjeli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Macron a Le Penová se utkali v poslední debatě před prezidentskými volbami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Macron a Le Penová se utkali v poslední debatě před prezidentskými volbami. | foto: Reuters

Paříž/Praha Chaos, lži a osobní útoky. Tak v mnoha momentech vypadala včerejší poslední debata před nedělním druhým kolem prezidentských voleb ve Francii. Diváci měli jasno – za jednoznačně přesvědčivějšího zvolili liberála Emmanuela Macrona, který si po většinu času dokázal zachovat prezidentský tón a chvílemi nacionalistku Marine Le Penovou doslova školil, zvláště v ekonomické oblasti.

Šéfka krajně pravicové Národní fronty šla do debaty v roli outsidera druhého kola, a zvolila proto metodu frontálního útoku. Macrona tvrdě napadala už od začátku a označila ho za kandidáta „divoké globalizace, uberizace a války proti všem“. Nechyběly ale ani osobní útoky typu „máte tajné konto v offshorovém ráji“. Vůdce hnutí En Marche! (Vpřed) se zpočátku zdál být zaskočen, postupně se ale dostal do obvyklé formy a Le Penové útoky vracel: „Lžete a říkáte hlouposti, nenabízíte ale vůbec nic,“ vmetl své sokyni.

Zatímco Le Penová často hleděla do připravených papírů, Macron mluvil spatra. Debata se ale často zvrhávala v neřízené, navzájem se přebíjející monology, které moderátoři dokázali utnout až po chvíli. Macron zvítězil především v tom, že neudělal chybu a nenechal se Le Penovou vyprovokovat k přílišné agresivitě.

Ve chvílích, kdy Le Penová vysvětlovala svoji vizi dvou paralelních měn – tedy eura a opětovně zavedeného franku – nepůsobila vůbec jistě, a to dokonce ani s pomocí napsaných poznámek. S čísly pak operovala stejně jako během své kampaně – například francouzský příspěvek do unijního rozpočtu rovnou zdvojnásobila.

Střet dvou vizí světa, které se prakticky v ničem neshodují, měl zapůsobit především na nerozhodnuté voliče, kteří v prvním kole hlasovali pro konzervativce Fillona nebo představitele krajní levice Mélenchona. Chtějí-li tito lidé chaos z volební kampaně přenést i do Elysejského paláce, budou volit Le Penovou. Rozum ale velí jasně – příštím prezidentem se musí stát Emmanuel Macron.

  • 2Diskuse
Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky