Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hejnice rozhlas zachránil při povodních

Starostové píší

  1:18
HEJNICE (Liberecký kraj) -

Hejnice jsou město na severu České republiky ve Frýdlantském výběžku Libereckého kraje. foto: ARCHIV RADNICE

Město Hejnice pořídilo nový městský rozhlas někdy v roce 2008. Moderní bezdrátový s 50 vysílacími hnízdy nahradil zastaralý drátový rozvod, který hyzdil každou uličku prověšenými dráty a rozpadajícími se sloupy. Jako úžasná věc se osvědčil v roce 2010, kdy se Hejnicemi a celým Frýdlantskem prohnala blesková srpnová povodeň, která napáchala obrovské škody.

Mimo vyhlášení stavu nebezpečí a varování před povodňovou vlnou šlo hlavně o následné dny, kdy městský rozhlas fungoval i v místě kde nebyla elektřina, protože je na baterie. Takže mohl postiženým oblastem předávat informace o tom, kde se dostanou k pitné vodě, materiální pomoci a co mají dělat. Suplovali jsme veřejnoprávní zpravodajství, které se zúžilo na oblasti kolem velkých měst a na Frýdlantsko zapomnělo, protože se tu nefotili politici na ruinách a neslibovali hory doly pomoci.

Nyní jej používáme na hlášení důležitých informací ohledně chodu města jako jsou jednání zastupitelstev, pozvánka na významná kina, hledání majitelů ztracených psů a podobně. Obsluhuje jej úsek matriky, protože tam mají děvčata příjemný hlas. Přímé hlášení z mobilu nabízí i operativní možnosti, ale využíváme je minimálně, protože občané vědí, že jakmile se z ampliónů ozve mužský hlas, můj, je nějaký velký problém a něco se děje. Většinou tak vyhlašujeme povodňové nebezpečí. Samozřejmě se setkáváme i s negativními zkušenostmi, když lidé z míst mimo ohrožení vodou nadávají, že se takto dvakrát za čtvrtletí svolávají hasiči k nějakému zásahu.

V posledních letech došlo k propojení rozhlasu se systémem povodňové hlásné služby a hladinoměrů, takže je to další posun k tomu, že v době nečekaných srážek nepřekvapí město náhle zvýšená hladina řeky.

Na rozhlas nedáme dopustit, protože starší občané na sociální sítě nebo web města moc nechodí a plakáty a letáky jsou již přežité kvůli invazi reklamy z obchodů.

JAROSLAV DEMČÁK, Hejnice, Starostové pro Liberecký kraj

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!