Ruský režim chce, aby Rusové nevěřili ničemu, jen ve svoji jednotu, vysvětluje rusista Glanc

Premium

ilustrační snímek | foto: Reuters

Rozhovor   5:00
Spousta imperiálních reflexí je v Rusku dosud živých a to dokonce i v prostředí opozice, říká rusista Tomáš Glanc, který působí ve Švýcarsku a nedávno s ním vyšel knižní rozhovor s titulem Ruská duše neexistuje. Podle něj to souvisí s tím, že v Rusku na rozdíl od Západu nikdy pořádně neproběhla diskuse o dekolonizaci. Kritické studium historie se v Rusku považuje za vlastizradu. Ruská propaganda vytváří obraz jednoty a kdo je mimo, je zrádce.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Pokud pojímáme Rusy jako jeden subjekt, tak tuhle zvrácenou propagandu podporujeme. Zároveň ale propaganda nešíří nějakou jednu verzi pravdy, na kterou je třeba přistoupit, ale především koncept, že pravd je bezpočet. V Rusku stačí nevěřit ničemu.

Lidovky.cz: Nedávno s vámi vyšel knižní rozhovor, který se jmenuje Ruská duše neexistuje. Přitom ruská duše je skutečný pojem, který je tu s námi dlouho.
To máte pravdu. Ruská duše se de facto jmenuje Volksseele, duše lidu, a svůj původ má v německém myšlení, podobně jako marxismus nebo nacionalismus. V 19. století bylo běžné představovat si národy jako přírodní organismy, které se od sebe odlišují v podstatě podobně jako různé druhy zvířat. Tím spíš, že podle této ideologie má každý národ svoje přirozené přírodní prostředí, kam odjakživa patří a jehož klimatické a další podmínky, včetně jazyka, národ ovlivňují a definují.

Projevy ruského prezidenta byly považovány za jakousi ideologickou pěnu plnou nesmyslně agresivních tónů, ale jak se ukázalo, tak spousta jejích tezí se postupně začala realizovat.

Z hlediska současného stavu genetiky, jazykovědy, antropologie a sociologie je tento koncept podobně „aktuální“ jako třeba rasová teorie... Neboli je dost dobrých důvodů tyto představy studovat jako mýty, které vygenerovaly spoustu stereotypů, na jejichž základě pak vzniká nekritický obdiv, nenávist, nebo různé směsi obojího. Ruská duše je především projekční plocha pro nejrůznější emoce. Pokud znáte v Rusku aspoň pár stovek různých lidí z různých prostředí, rychle pochopíte, že žádnou společnou duši nemají.

Lidovky.cz: Není tohle přisuzování vlastností celému národu v případě Ruska podníceno také tím, že současná vláda propaguje „ruskij mir“? Tedy něco jako „ruský svět“, což má být specifická oblast bez jasně vymezených hranic, kde existuje jakési abstraktní Rusko a kde se projevují údajné specifické vlastnosti Rusů jako národa včetně prý například přirozeného ruského akceptování konzervativních hodnot?
Současná ruská státní ideologie skutečně představu o nějakém společném civilizačním nebo duchovním sjednocení Rusů propaguje a podporuje. Přičemž Rusové podle této ideologie mohou patřit k desítkám národních společenství, které ruské politické elity do svého státu v různých historických epochách začlenily, většinou za použití násilí. Kdo tuto vylhanou a vynucenou jednotu kritizuje, je v současnosti označován za zrádce nebo teroristu. Každý autoritativní režim potřebuje vnější i vnitřní nepřátele. Když pojímáme Rusy jako jeden subjekt, přinejmenším nepřímo tím tento zvrácený obraz jednoty podporujeme.

Lidovky.cz: Myslíte si, že skutečně na tuto představu ruských vládních ideologů přistupujeme?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se