Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Neutrál jako Si? Nejedná-li Čína i s Kyjevem, nemyslí to vážně


Ruský prezident Vladimir Putin se v Kremlu setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. (21. března 2023) | foto: AP

Premium
Bylo to takové skoro setkání. V době, kdy čínský lídr Si Ťin-pching jedná s Putinem v Moskvě, přijel do Kyjeva za Zelenským japonský premiér Fumio Kišida. Náhoda? Možná ano, možná ne. Ale ta paralelní cesta ukázala vztah k válce na Ukrajině.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Kišida přijel do Kyjeva coby předseda skupiny G7 a netajil se podporou Ukrajiny. Si přijel do Moskvy v roli údajného neutrála, který se snaží ukončit válku. Proč ne, že. Ale pokud mluvil jen s Putinem, vyznělo to jako paralelní návštěvy spojenců: Kišida v Kyjevě, Si v Moskvě. Nebo si myslíte, že takto se chová neutrál, jehož ambicí je zprostředkovat příměří?

Tyto ambice lídr Si má. A ne prázdné. Před týdnem v Pekingu osobně sblížil Saúdy s Íránci a 24. února, k výročí ruské agrese na Ukrajinu, vyšlo Stanovisko Číny k politickému řešení ukrajinské krize. Ten dokument obsahuje leccos racionálního, třeba ochranu jaderných zařízení či vývoz obilí. Proto ho Zelenskyj paušálně neodmítl. Leč jeho těžištěm jsou pasáže s čínskými rysy, takové, které lze vykládat různě.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.