Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

RYCHLÍK: České vysoké mlžení. Flirt ČVUT s dotačním podvodníkem čeká na řešení

Stavba roku 2011: ČVUT - Nová budova, Dejvice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba roku 2011: ČVUT - Nová budova, Dejvice | foto: stavbaroku.cz

Praha Trvalo to pár měsíců, než si nezvyklého rumraje na přední veřejné vysoké škole, na Českém vysokém učení technickém (ČVUT), konečně všimla veřejnoprávní média.

ČTK a Česká televize začaly kauzu spjatou s odsouzeným dotačním podvodníkem Miroslavem Elfmarkem pokrývat až poté, co sami studenti hlasitě apelovali na rektora Petra Konvalinku, přičemž sepsali i petici požadující jeho rezignaci (už je pod ní podpis více než 1130 „čvuťáků“).

Předchozí zprávy LN a měsíčníku Reportér přitom psaly o kvapně vyhozeném kvestorovi, o nahrávkách naznačujících Elfmarkovy čachry (koho „kasíruje“ či kam koho „upíchne“), o žalobách, o problémovém projektu Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) za 79 milionů, o kritice všech osmi děkanů i osobních „prověrkách“ objednaných rektorátem.

Proč ale média veřejné služby neuznala za vhodné citovat a zmonitorovat to podstatné, co se na univerzitě s pětimiliardovým rozpočtem děje? Bojí se snad konfliktů v oné pověstné slonovinové věži, v níž dlí akademici? Tématu se věnoval až pondělní pořad Reportéři ČT, který přišel s těmito audionahrávkami a s jedním zjištěním, o němž se v kuloárech zatím jen spekulovalo.

Elfmarkem „vymámený“ projekt pro SÚRAO totiž spoléhal na experty, kteří jsou sice pod smlouvou uvedeni, ale odmítli se na něm podílet (konkrétně Jaroslav Pacovský, šéf dobříšské štoly Josef, o které LN psaly 13 .října). No, není tohle „dotační“ podvod?!

Konvalinka, oblíbený pedagog i vážený vědec, svého exporadce Elfmarka od prosince 2014 (vcelku sympaticky) hájil, že ctí presumpci neviny; že nedá na pomluvy... Po pravomocném odsouzení už v říjnu nemohl jinak: vyhodil jej i z projektu. Rektorovy odpovědi ohledně „mediální situace“ na ČVUT se však v čase lišily, občas si i protiřečily. Místo obezliček by teď bylo nejlepší důkladně prověřit nahrávky (o nichž už rektor na Facebooku napsal, že je neslyšel, ale „budou zřejmě pravé“).

Snad kauza zaujme velký akademický senát, který bude o situaci jednat již příští středu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR - NYMBURK

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč