Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Šálení omikronu. Doufejme, ale lockdown nevylučujme

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Zatímco v minulosti často panovaly okolo nového koronaviru velké obavy, tentokráte stojí Česko na začátku nové vlny infekce s klidem a nadějí.
  5:00

Varianta omikron, která novou vlnu způsobuje, je rychlejší a zároveň mírnější, a tak vláda neuvažuje o lockdownu a mnozí odborní doufají, že tato vlna ukončí celou pandemii. Jsou tu ale velká rizika.

Kvůli rychlosti šíření infekce může i menší počet nemocných zahltit nemocnice. Zvláště když část personálu může rychle onemocnět. Onemocnět nebo se ocitnout v karanténě kvůli kontaktu s nakaženým mohou i lidé v dalších profesích a to může paralyzovat celá odvětví. Dodávky elektřiny, vody, policii nebo „jen“ dopravu. Vidíme to v části Spojených států, kde nemocnice nepřijímají další pacienty, nefunguje odvoz odpadu a metro má zpoždění. Řešením je vlnu nemoci rozložit v čase a zajistit fungování nezbytných služeb.

Omikron se stal dominantní variantou v Česku, sdělil Státní zdravotní ústav

Vláda zatím neřekla jak. Jen naznačila. Zkrácení karantény pomůže rychlejšímu návratu lidí do práce, zkrácení izolace naopak povede k tomu, že z ní vyjdou nakažení a infekce to urychlí. Zavedení „pracovní karantény“, kdy zaměstnanci v některých profesích budou i tak pracovat, může být problematické. Lze snadno nakazit své kolegy, někdy jako v případech policistů či lékařů je třeba vyrážet do terénu či k lidem, protože zločin a nemoci nelze vždy řešit telefonem. Nakonec tak může dojít i na lockdown, byť je to pro vládu politicky zakázané slovo. Krátký lockdown, třeba prodloužený víkend, který by infekce rozložil v čase, by nebyl takovou zátěží.

Zvláště pokud by byl omikron posledním skoro neškodným záškubem epidemie. Jenže to nevíme. Omikron je mírnější, většina lidí jeho proděláním získá imunitu, ale na jak dlouho, a zda proti všem budoucím variantám, nevíme. Navíc i pokud tato epidemie po omikronu zmizí jako kdysi španělská chřipka, zdravotní i společenské následky zůstanou. Stejně jako po španělské chřipce. Tak doufejme, ale raději nevkládejte v omikron přemrštěné naděje a nechtějte ho prodělat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!