Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Sama sobě majákem. Paní Pekarová chce řídit Maďary i zbytek světa

Markéta Pekarová Adamová. foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Když třetí nejvyšší ústavní činitel nějaké země vyzve obyvatele blízkého státu k vyhnání (naštěstí zatím jen ve volbách) premiéra, je to diplomatické faux pas. Paní Pekarová se ho dopustila v sobotu, což rozohnilo exprezidenta Klause k výzvě, aby tu paní sněmovna ze svého čela odvolala. To se samozřejmě nestane. Je to tedy další bouře v octové lahvi sociálních sítí?
  13:55

Je a není. Paní Pekarová se některými výroky „proslavila“ již v minulosti, například když přesně před rokem čistě na základě své spekulativní úvahy obvinila Andreje Babiše z toho, že se bude chovat po volbách úplně stejně jako Donald Trump. Zjevně to byla čirá spekulace, která se nenaplnila. Dokonce i redaktora tím tehdy donutila k otázce, zda to nepřehání. Prý ne. Parafrázujme tedy nyní její rok starou větu a řekněme si: Markéta Pekarová má prokazatelně vlastnosti, před kterými bychom se dávno měli mít na pozoru.

Má selektivní vztah k demokratickým volbám, tvrdí-li, že „Češi vyhnali Babiše“, zapomněla, že jmenovaný má ve sněmovně nejsilnější poslanecký klub a že jej nikdo nevyhání. Jen prohrál volby. Slovník je to krajně nevhodný a ukazuje hodně vyšinuté vidění světa, které odkazuje například k politicky hodně brutální epizodě z minulosti, kdy jsme vyháněli například sudetské Němce.

Arogantní rady maďarským voličům, koho mají volit, demonstrují též zideologizovaný svět paní předsedkyně. Kdo je s námi, je demokrat, kdo nikoli, toho se sluší vyhnat. Namítnete, že je to jen špatně zvolený slovník a jemnější termín by spor uhladil.

Jenže paní Pekarová si za svými výroky stojí a odvolávat nic nechce. Je přesvědčena, že jedná správně. Reflexe není na programu, sama sebe totiž vidí jako zástupce demokratů, a tedy co je a případně není demokratické, určuje jen ona. Zaštiťovat se demokracií se nosí, ale když jste s ní ve zjevném rozporu, už to tak hezky nevypadá.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat