Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

SCHNEIDER: Prezident nám může být ukraden. A nařídil by Masaryk střílet?

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Performeři ze skupiny Ztohoven v přestrojení za kominíky vylezli po lešení na střechu Pražského hradu, svěsili prezidentskou standardu a místo ní vyvěsili obrovské červené trenýrky jako symbol, který shledali příslušnějším pro současného prezidenta. Někteří politici se v reakci na tuto akci usmívají, jiní ji brání jako demokratický projev, jiní ji považují za nevkusnou. Všichni jsou rádi, že se na Hradě nestřílelo.

Odhodím politickou korektnost v dál, nebude to těžké, nikdy jsem jí moc neměl. A dám to ještě jednou:

Nějací výtržníci pronikli na střechu střeženého státního objektu a znevážili státní symbol. Chtěli se předvést, připoutat pozornost, trochu vytrhnout společnost z letargie. Akce se jim podle jejich záměru povedla, i když na férovku přiznám, že mi pointa uniká, protože mi je symbolika červených trenýrek vzdálena. Možná šlo jen o akci zamindrákovaných slipařů?

Proč je to výtržnost? Protože – ať už na Hradě sedí kdokoliv – je to znevážení státních symbolů. Na jednu stranu jsme zanořováni do EU, na druhou stranu hysterčíme kvůli migrantům – oba tyto podněty nás nutí znovu promýšlet, jaké jsou atributy a funkce státu. A tito výtržníci zkouší zpochybnit další kus státu. Snad pouze z tohoto pohledu je podnět aktuálním, jinak cílí odnikud nikam (pokud pomineme nepřehlédnutelnou soběstřednost).

Obří trenky, které aktivisté vyvěsili na Pražském hradě.

Nejdůležitějším výsledkem této akce bylo tedy zjištění, že se nepovolaným osobám podařilo vniknout na střechu chráněného objektu. Tento fakt je skandální, avšak popasovat se s ním bude třeba věcně a bez emocí. Protože je třeba vzít v úvahu mnoho okolností.

Třeba způsob průniku za použití pracovního oděvu. Staré dobré triky, řekl by inspektor Clouseau, při vzpomínce na podobné motivy, jak je ve svých detektivkách použili G. K. Chesterton nebo Vilém Hejl. Pracovní oděv bere tvář a tlumí ostražitost, to je známá věc.

Důkladná ostraha objektu tak složitého, jako je Pražský hrad, je ale totálně v kolizi s požadavkem na vzhled turisticky nejfrekventovanějšího místa v republice. A to vše bylo totálně zkomplikováno přistaveným lešením. Žádný policista by to oficiálně nepřipustil, ale za takových podmínek – aniž by nastal dojem, že prezident je po puči střežen v domácím vězení – lze konstatovat, že takový objekt stoprocentně uhlídat nelze. Ano, prezident nám mohl být ukraden. ̈

Zdali je demonstrace povolená?

A výtržníci měli velké štěstí. Jednou mi otec zaraženě vyprávěl o tom, jak se jeho učitel, teolog František Urbánek vrátil zamlklý z návštěvy svého osobního přítele TGM. Často si na to vzpomenu, a dává mi to podnět promýšlet věci zgruntu jinak.

Co se tehdy stalo na Hradě? TGM s Františkem Urbánkem rozmlouvali jako obvykle o věcech duchovních, když tu na nádvoří nastal hluk. Masaryk zavolal úředníka a ptal se po příčinách. Dozvěděl se, že je tam demonstrace. Zdali je povolená, zajímal se prezident. Když se dozvěděl, že o povolení nikdo nežádal, tatíček Masaryk zpřísněl: „Jak to, že se ještě nestřílí?“

K plnému vyznění a poučení by jistě člověk musel znát mnoho dalších okolností, za jakých se tato událost stala, takže není možno mluvit o tom, že by to byl univerzální recept. Nicméně – máte taky pocit, že se na spoustu věcí dá dívat ještě i jinak?

Je to dobře, nebo to není dobře, že se na Hradě nestřílelo?

Jan Schneider

Autor

Jan SchneiderČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.