Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SCHNEIDER: Třeba je Bakala sprosté slovo

Názory

  13:05
Česká televize svévolně vystřihla z projevu našeho prezidenta negativní zmínku o podnikateli Bakalovi. Český rozhlas je v současné době popotahován za to, že v přímém přenosu vysílal projev téhož prezidenta, v němž hýřil vulgarismy, ovšem s pedagogickým záměrem, nebo co.

Mohou tyto dvě věci souviset? No ovšemže!

V určitých intelektuálně homogenních kruzích se nesrozumitelné stává téměř automaticky podezřelým. Nelze pak vyloučit, že – po tristní zkušenosti Českého rozhlasu – vedení České televize pojalo podezření vůči prezidentem použitému, velmi podivnému slovu „bakala“. Vždyť by mohlo jít o vulgarismus!

A tak se ve své nekonečné moudrosti vedení České televize rozhodlo předejít podobné skrumáži, kterou nyní prochází Český rozhlas. Ta nekonečná moudrost vyplývá ze zkušenosti, že upoutá-li podobná státní organizace pozornost prudičů, pietistů, či vlastně jakkoliv, kauza s železnou pravidelností končí ekonomickou kontrolou. Takže se vyplatí mluvit slušně a zdravit u křížku.

ČTĚTE TAKÉ:

Navíc nelze ani vyloučit, že vedení České televize disponovalo podobným etymologickým poučením, kterého se dostalo i nám: „Bakala (italsky baccala) je dost obyčejná ryba, kterou se krmili ti nejchudší Italové, neboť jí bylo v Tyrhenském moři mraky a byla levná. Italové proto slovo baccala v lidovém jazyce dlouho používali i jako slušné synonymum pro hovno, neboli pro něco, co nestojí za řeč.“

Zdá se tedy být možné, že se vedení televize – aniž by se chtělo dopustit jakékoliv formy cenzury – rozhodlo pro způsob ve své sofistikované jednoduchosti geniální. Aby se stoprocentně zajistilo proti teoretické možnosti, že by se ona písmena mohla ocitnout v inkriminované kombinaci, nařídilo vypustit z vysílání pouze jednotlivá písmena.

V první verzi měl tedy index zakázaných písmen pouze čtyři položky: „b“, „a“, „k“, „l“.

A protože vedení České televize, jak jsme již zmínili, obdařené nejen nekonečnou moudrostí, ale také pružností, vzalo si poučení z trablů Českého rozhlasu a index zakázaných písmen novelizovalo přidáním písmen „u“, „n“ a „d“ (jak si bdělý čtenář jistě všimnul, písmena „k“ a „a“ na indexu již byla).

Laskavý posluchač se tedy při aplikaci novelizovaného indexu zakázaných písmen o sedmi položkách může dočkat podobných hlášení: Čes** te*evize *eči*í ve svém vysí*á*í ž***o* ce*z*r*, po*ze trv* ** tom, **y se její re***toři *rže*i jistých i*ter*ích pr*vide*. *o pr*e*e.

Autor: