Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

SCHUSTER: Pekaři do Německa. Vláda v Berlíně opět láká zahraniční pracovníky

Pekárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pekárna (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

A přece se dokázala pohnout! Německá velká koalice, kterou v posledních týdnech již mnozí odepisovali jako vyčerpanou a neschopnou přijmout jakékoli zásadnější rozhodnutí, se v noci na úterý pochlapila. Dohodla se na zákonu, který umožní řízenou pracovní migraci do země, a to i ze států mimo Evropskou unii.

Takže do Německa nebudou mířit už jenom inženýři nebo lékaři jako dosud, ale třeba i řemeslníci. Koaliční dohodu obratem posvětila vláda a vzhledem k její přesvědčivé většině v parlamentu je jisté, že v dohledné době vstoupí v platnost. Tempo, s jakým se vládní sociální demokraté a obě křesťanské strany dokázali dohodnout, je v přímém kontrastu s tím, že se okolo tématu pracovní migrace vedla v Německu řadu let silně ideologická debata. Zatímco levice prosazovala politiku „otevřené náruče“ podle zásady, že každý, kdo do země přijde, má mít také nárok na práci, konzervativci to odmítali s poukazem na to, že Německo prý není přistěhovaleckou zemí srovnatelnou například s Kanadou nebo Austrálií. I z Německa v minulosti lidé odcházeli za lepším životem. To bylo ale naposledy v minulém století. V posledních desítkách let se naopak stalo magnetem pro migraci.

Jenomže není migrace jako migrace. Když se Německo před třemi lety muselo vyrovnávat s příchodem tisíců běženců denně, viděli v nich mnozí z kapitánů německého průmyslu, kteří řadu let naříkali nad nedostatkem kvalifikovaného personálu, univerzální řešení. Brzy se ukázalo, že jejich očekávání byla nereálná. Takže v Německu stále ještě chybí odhadem statisíce kvalifikovaných pracovníků.

Řekne-li se migrace, býváme často svědky situace, že jsou do jednoho koše házeni ti, kdo utíkají před pronásledováním, spolu s lidmi, kteří přišli za prací a lepším výdělkem. Nový německý zákon má sjednotit x dílčích pravidel platných pro různá odvětví. Z pohledu Německa je to logické. Pro jeho nejbližší sousedy nastal nejvyšší čas zamyslet se, co udělat, aby u nich ještě vůbec někdo chtěl pracovat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?