Středa 19. února 2020svátek má Patrik 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

SCHUSTER: Pekaři do Německa. Vláda v Berlíně opět láká zahraniční pracovníky

Pekárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pekárna (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

A přece se dokázala pohnout! Německá velká koalice, kterou v posledních týdnech již mnozí odepisovali jako vyčerpanou a neschopnou přijmout jakékoli zásadnější rozhodnutí, se v noci na úterý pochlapila. Dohodla se na zákonu, který umožní řízenou pracovní migraci do země, a to i ze států mimo Evropskou unii.

Takže do Německa nebudou mířit už jenom inženýři nebo lékaři jako dosud, ale třeba i řemeslníci. Koaliční dohodu obratem posvětila vláda a vzhledem k její přesvědčivé většině v parlamentu je jisté, že v dohledné době vstoupí v platnost. Tempo, s jakým se vládní sociální demokraté a obě křesťanské strany dokázali dohodnout, je v přímém kontrastu s tím, že se okolo tématu pracovní migrace vedla v Německu řadu let silně ideologická debata. Zatímco levice prosazovala politiku „otevřené náruče“ podle zásady, že každý, kdo do země přijde, má mít také nárok na práci, konzervativci to odmítali s poukazem na to, že Německo prý není přistěhovaleckou zemí srovnatelnou například s Kanadou nebo Austrálií. I z Německa v minulosti lidé odcházeli za lepším životem. To bylo ale naposledy v minulém století. V posledních desítkách let se naopak stalo magnetem pro migraci.

Jenomže není migrace jako migrace. Když se Německo před třemi lety muselo vyrovnávat s příchodem tisíců běženců denně, viděli v nich mnozí z kapitánů německého průmyslu, kteří řadu let naříkali nad nedostatkem kvalifikovaného personálu, univerzální řešení. Brzy se ukázalo, že jejich očekávání byla nereálná. Takže v Německu stále ještě chybí odhadem statisíce kvalifikovaných pracovníků.

Řekne-li se migrace, býváme často svědky situace, že jsou do jednoho koše házeni ti, kdo utíkají před pronásledováním, spolu s lidmi, kteří přišli za prací a lepším výdělkem. Nový německý zákon má sjednotit x dílčích pravidel platných pro různá odvětví. Z pohledu Německa je to logické. Pro jeho nejbližší sousedy nastal nejvyšší čas zamyslet se, co udělat, aby u nich ještě vůbec někdo chtěl pracovat.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUCTION MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč