5. září 2019 1:29 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

O růžová rekola roste zájem

Už před prázdninami se počet výpůjček kol za jediný den poprvé přehoupl přes... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už před prázdninami se počet výpůjček kol za jediný den poprvé přehoupl přes... | foto: ARCHIV RADNICE

FRÝDEK - MÍSTEK (Moravskoslezský kraj) Sdílená kola ve Frýdku-Místku mají od loňského roku zelenou, ale jejich barva v našem městě je růžová, což jako by odráželo jejich budoucnost.

Nebyli jsme si jisti, jak se tato alternativní doprava u nás uchytí, protože máme ve městě MHD zdarma, ale už v loňském tříměsíčním testovacím provozu jsme zaznamenali téměř šest tisíc výpůjček.

Letos se můžeme pochlubit ještě mnohem lepšími čísly. Obzvláště s teplým počasím si je lidé vypůjčují stále častěji a už před prázdninami se počet výpůjček za den poprvé přehoupl přes 300. Také dlouhodobější průměrné hodnoty se dostaly zhruba na čtyřnásobek, přitom počet kol, která jsou k dispozici v ulicích, se navýšil pouze o dvacet na 80 kusů. Je to jistě hlavně díky tomu, že prvních 15 minut jízdy mají uživatelé zdarma. A to už je doba, za kterou se ve Frýdku Místku dá dostat, kam potřebují. Poté je cena za výpůjčku v rámci zóny ve Frýdku Místku 12 Kč za půl hodiny.

Snažíme se systém neustále vylepšovat a rozšiřovat, třeba i do přilehlých obcí, na základě podnětů samotných uživatelů. Kromě bicyklů s přehazovačkami tak přibývají především nová místa pro parkování růžových kol do cyklostojanů, čímž eliminujeme případy nevhodného odstavení. Špatně parkující jsou ze strany provozovatele kontaktováni a na nevhodnost takovéhoto způsobu stání, zejména v městské zeleni u stromů nebo z hlediska dopravního, upozorňováni.

Sdílení jízdních kol – tzv. bikesharing – se ve Frýdku Místku chytil a je velmi důležité, že je ve městě mnohem více „cool“ tuto službu využívat, než ji nějakým způsobem poškozovat. Případy vandalismu se samozřejmě vyskytují, ale růžová kola jsou nejen pod drobnohledem městské policie, ale i občanů samotných.

Sdílená kola bereme vedle MHD zdarma jako další prvek, který v dopravě přispívá ke snížení množství vozidel, a tedy k menšímu znečišťování ovzduší. Jsou zkrátka přínosem pro všechny.

O sdílených koloběžkách neuvažujeme, ale i tento dopravní prostředek si lze ve Frýdku Místku zapůjčit, a to v městské relaxační zóně na přehradě Olešná. Resort Olešná získal dokonce nejvyšší ocenění v soutěži Czechtourismu DestinaCZe 2019 v kategorii Česko jede.

MICHAL POBUCKÝ, primátor Frýdku-Místku, ČSSD

MICHAL POBUCKÝ, primátor Frýdku-Místku, ČSSD

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.