Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šedivý vrah

Názory

  8:53
PRAHA - Slečny a paní, jež neholdují kopanému míči, snad prominou, ale od neděle jsou toho pořád plné noviny, tak si nemůžu nepřisadit. I člověk, zvyklý v našem fotbale za poslední roky na ledacos, musel tupě zírat na to, co se dělo při sobotním derby Sparty se Slavií.

Tomáš Řepka řve na arbitra Šedivého. foto: ČTK

Vrahem prý bývá zahradník, ale v tomto případě se jím stal rozhodčí Milan Šedivý. Kdo nemá oči zastřené rudou sparťanskou mlhou (vzorným příkladem budiž redaktor tohoto listu Petr Kolář v úterním Úhlu pohledu), viděl řadu jeho neodpustitelných provinění, která překryla fakt, že Sparta vyhrála po zásluze. Věčné řeči o ubrečené Slavii? Měla mlčet, když se jí děla křivda?

Šedivý například vymyslel nové pravidlo. Za sebeohavnější faul se už v první minutě nevylučuje, „dává se šance“, pročež nepotrestal Řepku za hrozný zákrok na Vlčka. Pravdu měl člen představenstva Slavie Tomáš Rosen, když v Nedělním Sportu smutně zavtipkoval: „Měli jsme se po třiceti vteřinách sebrat a jít pryč. Ať si tam kopou dvě Sparty a nás ať do toho netahají.“ Vzápětí přišel Doškův úder loktem do Vorlovy hlavy, Pospěchův gól z ofsajdu, chybné vyloučení Dosoudila a očekávatelné „vyžlucení“ Pitáka pro příští zápas.

Předseda svazové komise rozhodčích a zároveň delegát utkání (!) Václav Krondl, který prý byl spatřen, jak se po boku místopředsedy svazu a bývalého šéfa Letenských Vlastimila Košťála na tribuně raduje z branek Sparty (!!), ohodnotil jeho výkon třetí nejlepší známkou jako dobrý (!!!) slovy: „Nějaké chyby udělal, ale utkání neovlivnil... branky byly regulérní, vyloučení správná.“ Předevčírem po tajuplném jednání ji po protestech Slavie komise pod vedením tohoto všestranného šibala snížila, ale neuvedla, jestli bude Šedivý dál delegován. Někdy si připadám, že náš fotbal řídí malí Lukašenkové.

Chce-li nově zvolený předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý dokázat, že je mužem na svém místě, měl by okamžitě Krondla zbavit obou funkcí a Šedivého, známého z korupční „ivánkovské“ aféry, přimět k odchodu z listiny rozhodčích.

Fotbalové gentlemanství zaplakalo i jinak. Sparťanský kapitán Tomáš Sivok pravil, že by umřel, kdyby si měl na sebe vzít slávistický dres. Správně ho usadil v sobotních LN František Veselý, že třeba Andrej Kvašňák by něco tak strašidelného nikdy neřekl. Hochovi sice zatím chybí zkušenosti, neboť v lize neodehrál ani devadesát zápasů, ale velkohubé výroky rozdává na potkání. Pokud se prohlásil za „krále Prahy“, chce se mi s jiným panovníkem Richardem III. říci: „Myšlenky, skryjte se. Přichází Sivok.“ Také jeho jmenovec Řepka nedávno nepřenesl přes srdce, že Sparta letos ligu nevyhraje a uboze zesměšnil Liberec, který vede tabulku zcela právem.

Obludných momentů bylo v derby víc. Sparťanští fanoušci házejí na Jarolíma před zahráváním rohu předměty a Sivok jim jde ještě zatleskat. Po brutálním faulu na Jandu je vyloučen brankář Blažek a domácí tribuny mu nadšeně aplaudují, z „kotle“ zní řev o Judeslavii atd. Kde to jsme? Kde to žijeme? Inu, přece v Čechách na fotbale LP 2006.
Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...