Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

SEDLÁK: Čína jako nepřítel. Hrozba se neskrývá pouze v jejích technologiích

Huawei. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei. | foto: Reuters

Je Huawei bezpečnostní hrozbou, či nikoliv? Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) si myslí, že ano. Podobný názor mají Spojené státy a Velká Británie, kde se technologie od této čínské společnosti v místních sítích zakázaly.

A je možné, že se domino efekt rozjede v dalších zemích v Evropě. Ty, včetně Německa či Francie, začínají přehodnocovat svůj doposud otevřený přístup k Číně.

Je to logický krok. Když se Čína pouštěla do světových struktur včetně Světové obchodní organizace, Západ si od toho sliboval když už ne příklon k demokracii, tak alespoň otevření obrovského trhu. Ten ale v mnoha sektorech nadále zůstává uzavřený a čínská vláda toho využívá pro tlačení svých národních šampionů.

Portrét čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na ulici v čínské Šanghaji.
Huawei

Trend se navíc po nástupu dynastie Si Ťin-pchinga zhoršuje. Čínský prezident například na nedávném setkání s byznysmeny apeloval na jejich vlastenecké cítění, vývoj moderních technologií ve jménu silné Číny jako protipólu Západu a výměnou za to sliboval další podporu ze strany státu.

Problém 5G sítě a ochrany dat

V technologických kruzích se mnozí ale stále nemohou zbavit dojmu, že blokování Huaweie je motivováno především politicky. Nikdo totiž doposud nepředložil konkrétní důkazy a informace, co přesně má být na výrobcích čínského kolosu nebezpečného a jak se liší od jiných dodavatelů. Švédský Ericsson má například výzkum o vývoji v Číně.

Proč se varuje před Huaweií, ale už ne třeba před Lenovem, které je rovněž z Číny, má kořeny v tamní armádě a u nás vyhrává tendry na dodávky serverů a dalších technologií do státní správy? A jsou operátoři skutečně tak naivní a neschopní, že by kupovali něco, co si nedokážou uhlídat a otestovat?

Tuzemští operátoři a dodavatelé si zároveň stěžují na nedostatečnou komunikaci ze strany státu. Pokud mají investovat do 5G sítí, musí mít jasně daná pravidla. Telekomunikační sektor se prozatím alespoň dovolal k poslancům. Sněmovní podvýbor pro IT a telekomunikaci nedávno vydal usnesení, že NÚKIB, ministerstvo průmyslu a obchodu a Český telekomunikační úřad musí s operátory a spol. o bezpečnosti 5G více komunikovat.

O2 (vlastněné PPF se zájmy v Číně) sdělilo, že by stát místo obecného varování měl vydat konkrétní podnět a že se sektor setkával pouze s těžko čitelnou a nesrozumitelnou komunikací bez možnosti ji prověřit.

NÚKIB a další to vzali na vědomí, ale nelze čekat, že by se nyní na povrch začaly dostávat konkrétní ukázky toho, proč je vlastně Huawei tak nebezpečná. Stát konkrétně zmínil v podstatě jen jednu věc, a to že v Číně existuje zákon, který přikazuje firmám i jednotlivcům podílet se na zpravodajské činnosti. Z tohoto pohledu tedy ale stále čekáme na oficiální vymezení se proti jinému zákonu, který již platí ve Spojených státech.

Přezdívá se mu Trumpův cloudový zákon (U. S. Cloud Act) a říká, že provozovatelé amerických výpočetních cloudů (IT infrastruktura běžící v obřích datacentrech po celém světě) musí vládě v některých případech (formálně kriminální činnost) poskytovat určitá data o zákaznících. A je jedno, že jsou uložena například v Evropě.

Možná by bylo lepší na rovinu říci, že Číně nevěříme a považujeme ji spíše za nepřítele, protože o to tady ve skutečnosti jde. Britská BBC nedávno přišla s popisem toho, jak Čína nejenom na tamním území operuje. Každá velká čínská společnost má v zahraničí buňku komunistické strany, která rozvíjí špionské aktivity. Snaží se uplácet, platit výlety, nabízet vysoké sumy peněz, vydírat a podobně. Článek, který cituje i agenty MI6, lze dohledat pod názvem The spying game: China’s global network.

Průzkum trhu přes novináře

Já k tomu mohu přidat své osobní zkušenosti z českého prostředí. Některé čínské firmy působící na našem trhu za mnou přišly s tím, zda bych jim nepomohl zmapovat výzkumná a vývojová centra zahraničních technologických společností v České republice a to, na čem se v těchto centrech pracuje.

Číňané se dozvěděli, že se této problematice jako novinář dlouhodobě věnuji a mám určitý přehled. Na našem území probíhá řada zajímavých vývojových aktivit. Například Cisco koupilo český start-up Cognitive Security, který původně vznikl na Karlově univerzitě a na jehož základě v Praze vznikla centrála amerického giganta pro využití umělé inteligence v kybernetické bezpečnosti.

Zástupci čínských podniků přišli s tím, že v Česku rovněž zvažují otevření výzkumu a vývoje, a argumentovali, že si chtějí udělat průzkum trhu, aby bylo možné se kvalifikovaně rozhodnout. To dává smysl, mimo jiné z toho důvodu, aby v oblasti byl dostatek kvalifikovaných odborníků na dané téma. Ovšem o tom, že by tyto čínské firmy oficiálně o investicích tohoto typu skutečně vyjednávaly, například s agenturou CzechInvest, jsem informace neměl, a situaci jsem si tedy vyhodnotil jako pokus dostat se k zajímavým cílům.

Navíc není vůbec běžné, nebo by běžné být nemělo, aby si firmy pro průzkumy trhu místo na to zaměřených společností snažily objednat práci novináře. Nebezpečí v podobě čínských technologií by se tedy mělo hodnotit spíše z tohoto pohledu, a nikoliv v tom, zda výrobky obsahují nějaká zadní vrátka.

Autor je redaktorem serveru Lupa.cz.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....